Czy wynajmując mieszkanie na doby trzeba rozliczać się jak przedsiębiorca? „Rzeczpospolita” wyjaśnia

Właściciel wynajmowanego mieszkania nie musi zakładać firmy, może rozliczać przychody prywatnie. Także wtedy, gdy jest to tzw. najem krótkoterminowy. Fiskus potwierdza to w interpretacjach.

Publikacja: 13.05.2025 04:41

Czy wynajmując mieszkanie na doby trzeba rozliczać się jak przedsiębiorca? „Rzeczpospolita” wyjaśnia

Foto: AdobeStock

Z tego tekstu dowiesz się:

– jak opodatkować przychody z najmu,
– czy właściciel wynajmowanego mieszkania powinien rozliczać się jak przedsiębiorca,
– jakie jest stanowisko fiskusa w sprawie najmu krótkoterminowego.

Wynajmujesz turystom mieszkanie nad morzem albo w górach? Korzystasz z portalu do rezerwacji noclegów albo usług operatora, który zarządza lokalem? To nie znaczy, że musisz zakładać firmę i rozliczać się jak przedsiębiorca.

– Z ostatnich interpretacji skarbówki wynika, że właściciel mieszkania sam decyduje, jak opodatkować przychody z najmu. Może je rozliczać prywatnie i płacić podatek zryczałtowany. Może też założyć firmę, wtedy ma do wyboru trzy warianty: skala, liniowy PIT albo ryczałt. Fiskus nie zmusza jednak wynajmujących do działalności, nawet jak mają kilka mieszkań i korzystają z platform typu Booking czy Airbnb albo podpisują umowy z operatorami, którzy udostępniają lokale turystom – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

Najem krótkoterminowy – o sposobie opodatkowania decyduje właściciel mieszkania

Oto ostatni przykład. Mężczyzna jest zatrudniony na etacie i dorabia sobie wynajmem mieszkania w atrakcyjnej turystycznie miejscowości. Klientów pozyskuje za pośrednictwem platform rezerwacyjnych, które umożliwiają zamieszczanie ogłoszeń i rezerwację noclegów. Mieszkanie jest udostępniane na doby bądź tygodnie, jest to tzw. najem krótkoterminowy. Największą popularnością cieszy się w sezonie wiosenno-letnim.

Czy przychody z najmu może rozliczać prywatnie, czy też powinien opodatkować się tak jak przedsiębiorca? Mężczyzna optuje za pierwszym wariantem, a skarbówka przyznała mu rację (interpretacja nr 0112-KDIL2-2.4011.208.2025.1.WS).

Podobnie było we wcześniejszej interpretacji, o którą wystąpiła wynajmująca dwa mieszkania kobieta. Nabyła trzecie i zamierza podpisać umowę z operatorem, który świadczy usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Zajmie się on obsługą apartamentu: zamieści ogłoszenia, przygotuje lokal do udostępnienia, zadba o czystość, znajdzie gości, wystawi dla nich rachunki. Właścicielka dostanie od operatora czynsz uzależniony od obrotów.

Jak ma się rozliczyć? Kobieta twierdzi, że wynajem mieszkań nie jest działalnością gospodarczą, tylko zwykłym zarządzaniem własnym majątkiem. Fiskus się z tym zgodził. Przyznał, że jest to najem prywatny, potwierdził też, że liczba lokali nie przesądza o kwalifikowaniu wynajmu jako działalności gospodarczej (interpretacja nr 0114-KDIP3-2.4011.646.2023.4.MR).

Czytaj więcej

Jak rozliczyć przychody z wynajmu mieszkania?

Fiskus zmienił zdanie w sprawie opodatkowania najmu krótkoterminowego

Przypomnijmy, że kiedyś skarbówka inaczej oceniała najem krótkoterminowy. Przykładowo, w sprawie kobiety, która wynajmowała na doby apartament. Fiskus uznał, że działa w sposób zorganizowany i profesjonalny. Nie jest to najem prywatny, tylko firmowy (interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.68.2018.2.BO).

– Stanowisko skarbówki zmieniło się w ostatnich dwóch–trzech latach. Niewątpliwie wpłynęła na to uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2021 r. (sygn. II FPS 1/21). Stwierdzono w niej, że to podatnik decyduje, czy powiązać określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z biznesem. Ta uchwała nie od razu przyjęła się w urzędach, ale teraz już fiskus pozostawia decyzję co do wyboru zasad rozliczenia samym podatnikom – wyjaśnia Piotr Sekulski.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo