Z tego tekstu dowiesz się:
– jak opodatkować przychody z najmu,
– czy właściciel wynajmowanego mieszkania powinien rozliczać się jak przedsiębiorca,
– jakie jest stanowisko fiskusa w sprawie najmu krótkoterminowego.
Wynajmujesz turystom mieszkanie nad morzem albo w górach? Korzystasz z portalu do rezerwacji noclegów albo usług operatora, który zarządza lokalem? To nie znaczy, że musisz zakładać firmę i rozliczać się jak przedsiębiorca.
– Z ostatnich interpretacji skarbówki wynika, że właściciel mieszkania sam decyduje, jak opodatkować przychody z najmu. Może je rozliczać prywatnie i płacić podatek zryczałtowany. Może też założyć firmę, wtedy ma do wyboru trzy warianty: skala, liniowy PIT albo ryczałt. Fiskus nie zmusza jednak wynajmujących do działalności, nawet jak mają kilka mieszkań i korzystają z platform typu Booking czy Airbnb albo podpisują umowy z operatorami, którzy udostępniają lokale turystom – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.
Czytaj więcej:
Najem krótkoterminowy – o sposobie opodatkowania decyduje właściciel mieszkania
Oto ostatni przykład. Mężczyzna jest zatrudniony na etacie i dorabia sobie wynajmem mieszkania w atrakcyjnej turystycznie miejscowości. Klientów pozyskuje za pośrednictwem platform rezerwacyjnych, które umożliwiają zamieszczanie ogłoszeń i rezerwację noclegów. Mieszkanie jest udostępniane na doby bądź tygodnie, jest to tzw. najem krótkoterminowy. Największą popularnością cieszy się w sezonie wiosenno-letnim.