Reklama
Rozwiń

Za zdyskredytowanie w Internecie można pozwać w dowolnym sądzie w UE

Naprawienia szkód i krzywd wyrządzonych w wyniku opublikowania w Internecie dyskredytujących treści można dochodzić przed sądami tego państwa członkowskiego, w którym dostępne była owa treść. W praktyce oznacza to, że pozew może trafić do dowolnego sądu w Unii Europejskiej.

Publikacja: 26.12.2021 16:18

Za zdyskredytowanie w Internecie można pozwać w dowolnym sądzie w UE

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł w miniony wtorek, 21 grudnia (C-251/20) w sprawie czeskiej firmy GTFlix TV, która poczuła się zniesławiona wypowiedziami opublikowanymi na wielu stronach i forach internetowych przez węgierskiego przedsiębiorcę D.R. Obie strony działają w tej samej branży - produkcji i dystrybucji treści audiowizualnych przeznaczonych dla dorosłych.

GTFlix TV pozwała D.R. przed francuskimi sądami. Zażądała usunięcia szkodliwych dla niej wypowiedzi Węgra i sprostowania opublikowanych informacji oraz naprawienia wyrządzonych jej krzywd i szkód. Sądy francuskie, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji, stwierdziły brak swojej jurysdykcji do rozpoznania tych żądań. Ich zdaniem do przyjęcia jurysdykcji w sprawie odszkodowawczej nie wystarczy, by zniesławiająca wypowiedź była dostępna na obszarze objętym właściwością miejscową sądu, ale też by na tym obszarze owa wypowiedź wyrządziła szkodę. Tego zaś czeska firma nie wykazała. Co się zaś tyczy usunięcia publikacji i przeprosin, to zdaniem francuskich sądów roszczeń takich można dochodzić tylko przed sądem właściwym dla miejsca zamieszkania lub siedziby pozwanego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
Nowa funkcja w rządowym portalu dla firm. Ma pomóc w sprawdzeniu kontrahenta
ABC Firmy
Rząd chce dekryminalizacji prawa gospodarczego. Co to oznacza?
ABC Firmy
To ostatnie chwile, żeby nie zapłacić więcej za prąd. Mija ważny termin
ABC Firmy
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 1 lipca. Chodzi o e-doręczenia
ABC Firmy
Firmy mają uzyskać szybszy dostęp do danych z rejestru PESEL i nie tylko