Aktualizacja: 08.12.2024 16:01 Publikacja: 30.11.2024 14:39
Foto: PAP/Tomasz Gzell
W obecnym stanie prawnym jeśli podmiot wpisany do KRS nie wykonuje obowiązków rejestrowych, np. nie składa sprawozdań finansowych, sąd z urzędu wszczyna postępowanie przymuszające. Najpierw wzywa taką spółkę do przedłożenia wymaganych dokumentów, pod rygorem nałożenia kary grzywny, a gdy to nie skutkuje nakłada taką sankcję. Maksymalnie grzywna może wynieść do pięciu tys. zł, choć można ja stosować wielokrotnie (przy czym ogólna suma grzywien nie może przekroczyć 1 mln zł).
Duża dysproporcja w poziomie obciążeń pomiędzy działalnością a umową o pracę sprawia, że ludzie są wypychani na samozatrudnienie, tracąc tym samym m.in. ochronę przed zwolnieniem tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Przedsiębiorcy startujący w przetargach, organizowanych na podstawie ustawy z dn. 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (PZP), zapoznają się z dokumentami zamówienia po to, by dokonać rzetelnej wyceny. Umowy nie są tutaj jednak priorytetem, a dla niektórych bywają „kwiatkiem do kożucha”. Co najwyżej, omiata się je wzrokiem, ograniczając do poznania zasad płatności. Warto spojrzeć jednak na umowę nieco bardziej przychylnie, jak na dokument dający wiele możliwości – nie tylko uzyskania wyjaśnień Zamawiającego, ale również odmowy udzielania wyjaśnień. Zarówno informacja, jak i jej brak, są danymi, które czasami warto brać pod uwagę przy szacowaniu ryzyk związanych z realizacją danego zamówienia czy określeniu ceny oferty.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
We wrześniu br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że procedura uchwalania przepisów tzw. AdA 2.0 była niezgodna z konstytucją. Jak dotąd rozstrzygnięcie TK nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Przedsiębiorcy, obok bezrobotnych, poszukujących pracy i niezarejestrowanych, będą mogli skorzystać z poradnictwa zawodowego w urzędzie pracy.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Realny termin rozpoczęcia reewaluacji sędziów to przełom 2025 i 2026 roku - powiedział w wywiadzie dla portalu money.pl wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.
Można obalić domniemanie prawdziwości deklaratoryjnego wpisu do rejestru przedsiębiorców. Skarżący ma prawo przedstawić dowody mogące wskazywać na odmienne wnioski od tych wynikających z danych rejestrowych, co obliguje sąd do ich dokładnej analizy.
W środę wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o końcu awarii swoich systemów informatycznych. Od wtorku nie działały elektroniczne księgi wieczyste, e-KRK i e-KRS.
Wartość niespłaconych zobowiązań spółki z tytułu pożyczki pozostałych na moment wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców KRS nie jest dla spółki przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Nie dochodzi tu bowiem do zwolnienia z długu, potrącenia czy odnowienia.
Przez chwilę się wydawało, że kompromis, który mógłby wygasić jedno z największych ognisk zapalnych w wymiarze sprawiedliwości, jest bardzo blisko. To były tylko złudzenia. Dlaczego minister Adam Bodnar chce jednak zablokować tzw. neosędziom możliwość kandydowania do KRS?
Sądy rejestrowe muszą wykreślić kilkaset tysięcy wygasłych zastawów rejestrowych. Dziś to droga przez mękę. Rząd zamierza wreszcie usprawnić ten proces.
Ministerstwo Sprawiedliwości podało, na co wyda pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt zmiany przepisów dotyczących Krajowego Rejestru Sądowego i niektórych innych ustaw. Zakłada on zniesienie obowiązku publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG) wpisów dokonywanych w KRS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas