Aktualizacja: 03.04.2025 12:33 Publikacja: 22.12.2024 21:19
Foto: Adobe Stock
Tzw. ustawa Kamilka jest z reguły analizowana w kontekście sektora edukacji, ale ma swoje reperkusje także w odniesieniu do firm spoza tej branży, o czym niewiele się mówi. Kto jeszcze odczuwa jej skutki?
Przypomnę tylko, że nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. ustawa Kamilka, zmodyfikowała kwestię weryfikacji karalności osób mających styczność z małoletnimi. Sprawdzane obecnie jest nie tylko to, czy figurują one w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym, ale dodatkowo czy popełniły one czyny przeciwko zdrowiu lub życiu, przestępstwa znęcania się, handlu ludźmi lub przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Niewiele się o tym mówi, ale obowiązek weryfikacji dotyczy jednak nie tylko pracowników przedszkoli, szkół i schronisk młodzieżowych, placówek oświatowych, opiekuńczych, wychowawczych, resocjalizacyjnych, religijnych, artystycznych, medycznych, rekreacyjnych, sportowych lub związanych z rozwijaniem zainteresowań, do których uczęszczają albo w których przebywają małoletni. Są też przykłady firm produkcyjnych zatrudniających małoletnich praktykantów czy przedsiębiorstw, które w ramach np. promocji swoich usług prowadzą jakieś warsztaty edukacyjne czy zapraszają młodzież do swoich siedzib. Ich też te nowe przepisy dotyczą, a często mogą wręcz komplikować funkcjonowanie. Weźmy przykładowo pod uwagę taką sytuację: pracodawca powierza opiekę nad praktykantem danemu pracownikowi. Ten jednak idzie w międzyczasie na zwolnienie lekarskie. Wówczas trzeba szukać kolejnej osoby, która musi naprędce załatwiać zaświadczenie o niekaralności, bo bez niego nie może przecież przejąć opieki nad małoletnim praktykantem. Z samymi zaświadczeniami zresztą też firmy mogą mieć problemy w kontekście choćby ochrony danych osobowych.
Dzierżawę odróżnia od najmu to, że pozwala dzierżawcy choćby nazwanego w umowie najemcą, na pobieranie pożytków.
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Mniej biurokracji w sprawach kadrowych i budowlanych, a także na rynku kapitałowym – to kolejne propozycje zespo...
We wtorek mija termin na ustanowienie adresu do e-Doręczeń dla przedsiębiorców wpisanych do KRS. Mimo ewidentnyc...
Od najbliższego wtorku 1 kwietnia obowiązek założenia adresu do e-Doręczeń obejmie właścicieli firm wpisanych do...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Niespełna dwa tygodnie zostały do wejścia w życie obowiązku, który będzie dotyczył firm wpisanych do rejestru pr...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas