Aktualizacja: 16.01.2025 12:59 Publikacja: 22.12.2024 21:19
Foto: Adobe Stock
Tzw. ustawa Kamilka jest z reguły analizowana w kontekście sektora edukacji, ale ma swoje reperkusje także w odniesieniu do firm spoza tej branży, o czym niewiele się mówi. Kto jeszcze odczuwa jej skutki?
Przypomnę tylko, że nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. ustawa Kamilka, zmodyfikowała kwestię weryfikacji karalności osób mających styczność z małoletnimi. Sprawdzane obecnie jest nie tylko to, czy figurują one w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym, ale dodatkowo czy popełniły one czyny przeciwko zdrowiu lub życiu, przestępstwa znęcania się, handlu ludźmi lub przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Niewiele się o tym mówi, ale obowiązek weryfikacji dotyczy jednak nie tylko pracowników przedszkoli, szkół i schronisk młodzieżowych, placówek oświatowych, opiekuńczych, wychowawczych, resocjalizacyjnych, religijnych, artystycznych, medycznych, rekreacyjnych, sportowych lub związanych z rozwijaniem zainteresowań, do których uczęszczają albo w których przebywają małoletni. Są też przykłady firm produkcyjnych zatrudniających małoletnich praktykantów czy przedsiębiorstw, które w ramach np. promocji swoich usług prowadzą jakieś warsztaty edukacyjne czy zapraszają młodzież do swoich siedzib. Ich też te nowe przepisy dotyczą, a często mogą wręcz komplikować funkcjonowanie. Weźmy przykładowo pod uwagę taką sytuację: pracodawca powierza opiekę nad praktykantem danemu pracownikowi. Ten jednak idzie w międzyczasie na zwolnienie lekarskie. Wówczas trzeba szukać kolejnej osoby, która musi naprędce załatwiać zaświadczenie o niekaralności, bo bez niego nie może przecież przejąć opieki nad małoletnim praktykantem. Z samymi zaświadczeniami zresztą też firmy mogą mieć problemy w kontekście choćby ochrony danych osobowych.
Odmowa absolutorium członkowi zarządu spółki nie narusza jego dóbr osobistych i nie uzasadnia żądania ich ochrony.
Eksperci są zgodni, że firmy przewozowe – mimo że teoretycznie już dziś na bieżąco mogą sprawdzać w systemie, czy zatrudnieni przez nie kierowcy nie stracili uprawnień – muszą dostać praktyczne narzędzia do takiej weryfikacji. Pomysł na to ma resort cyfryzacji.
Kierowca firmy kurierskiej, który w piątek śmiertelnie potrącił 14-latka na warszawskiej Woli miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Minister cyfryzacji zapowiedział, że jeszcze w styczniu udostępni firmom transportowym i pośredniczącym przy przewozie osób możliwość automatycznego weryfikowania uprawnień kierowców.
Możliwość weryfikacji treści przed publikacją w sieci, kary umowne za reklamowanie konkurencyjnych produktów, sposób oznaczenia treści w internecie - o tym powinny pamiętać firmy, które decydują się na rozpoczęcie współpracy reklamowej z influencerami.
Bieżący rok będzie stał pod znakiem deregulacji, nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz zmian w prawie spółek. Z punktu widzenia biznesu najważniejsze jest jednak stabilne prawo.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Odnawialne źródła energii uzupełnione magazynami energii, elektrociepłownie gazowe zastępujące emisyjne bloki węglowe i – docelowo – małe reaktory modułowe to składowe programu inwestycyjnego Orlenu do 2035 roku w segmencie energii.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Kto by się tego spodziewał? Gazprom będzie musiał kupić gaz na rynku spot Unii, aby dostarczyć go do wspieranego przez Kreml mołdawskiego Naddniestrza. Zapłaci za to co najmniej 164 mln dol. To skutek końca tranzytu poprzez Ukrainę.
Międzynarodowy e-handel napędza rynek magazynowy w Polsce. Duży potencjał ma także handel rzeczami używanymi.
Google zapowiada zmiany, które wejdą w życie 16 lutego 2025 roku. Od tej daty użytkownicy będą śledzeni nie tylko dzięki plikom cookies. Firma zbierze o nas jeszcze więcej informacji.
Dzięki dotacjom dla firm przedsiębiorcy będą mogli w tym roku liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Wsparcie będzie dostępne nie tylko w programach krajowych, ale też w regionalnych.
Mimo że plany zamknięcia fabryk Volkswagena na razie nie wchodzą w grę, najwyraźniej znalazł się nabywca, który jest chętny do wykupienia nierentownych lokalizacji. Według doniesień niemieckich mediów Chińscy producenci samochodów są zainteresowani przejęciem zakładów produkcyjnych.
Uważany za sygnalistę rynku kapitałowego Nathaniel Anderson ogłosił zamknięcie Hindenburg Research, firmy, która w 2024 r. doprowadziła do krachu na akcjach LPP. Dlaczego to robi i co zamierza?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas