Reklama
Rozwiń

„Ustawa Kamilka” komplikuje działalność firm. Chodzi o warsztaty i praktyki dla młodych

Dane dotyczące karalności są zbieranie na podstawie konkretnych przepisów. Zatem pracodawca tak naprawdę nie ma dowolności w ich pozyskiwaniu - mówi Emilia Martynowicz-Mamajek, junior associate w kancelarii Grant Thornton.

Publikacja: 22.12.2024 21:19

„Ustawa Kamilka” komplikuje działalność firm. Chodzi o warsztaty i praktyki dla młodych

Foto: Adobe Stock

Tzw. ustawa Kamilka jest z reguły analizowana w kontekście sektora edukacji, ale ma swoje reperkusje także w odniesieniu do firm spoza tej branży, o czym niewiele się mówi. Kto jeszcze odczuwa jej skutki?

Przypomnę tylko, że nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. ustawa Kamilka, zmodyfikowała kwestię weryfikacji karalności osób mających styczność z małoletnimi. Sprawdzane obecnie jest nie tylko to, czy figurują one w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym, ale dodatkowo czy popełniły one czyny przeciwko zdrowiu lub życiu, przestępstwa znęcania się, handlu ludźmi lub przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Niewiele się o tym mówi, ale obowiązek weryfikacji dotyczy jednak nie tylko pracowników przedszkoli, szkół i schronisk młodzieżowych, placówek oświatowych, opiekuńczych, wychowawczych, resocjalizacyjnych, religijnych, artystycznych, medycznych, rekreacyjnych, sportowych lub związanych z rozwijaniem zainteresowań, do których uczęszczają albo w których przebywają małoletni. Są też przykłady firm produkcyjnych zatrudniających małoletnich praktykantów czy przedsiębiorstw, które w ramach np. promocji swoich usług prowadzą jakieś warsztaty edukacyjne czy zapraszają młodzież do swoich siedzib. Ich też te nowe przepisy dotyczą, a często mogą wręcz komplikować funkcjonowanie. Weźmy przykładowo pod uwagę taką sytuację: pracodawca powierza opiekę nad praktykantem danemu pracownikowi. Ten jednak idzie w międzyczasie na zwolnienie lekarskie. Wówczas trzeba szukać kolejnej osoby, która musi naprędce załatwiać zaświadczenie o niekaralności, bo bez niego nie może przecież przejąć opieki nad małoletnim praktykantem. Z samymi zaświadczeniami zresztą też firmy mogą mieć problemy w kontekście choćby ochrony danych osobowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
Nowa funkcja w rządowym portalu dla firm. Ma pomóc w sprawdzeniu kontrahenta
ABC Firmy
Rząd chce dekryminalizacji prawa gospodarczego. Co to oznacza?
ABC Firmy
To ostatnie chwile, żeby nie zapłacić więcej za prąd. Mija ważny termin
ABC Firmy
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 1 lipca. Chodzi o e-doręczenia
ABC Firmy
Firmy mają uzyskać szybszy dostęp do danych z rejestru PESEL i nie tylko