Czy orzeczenie TSUE ws. Alekszij Torubarov wpłynie na procedurę sądowoadministracyjną w Polsce

Prawo wtórne Unii Europejskiej zobowiązuje państwa członkowskie do ustanowienia skutecznego środka zaskarżenia przed sądem – przypomniał Trybunał Sprawiedliwości. Skutki tego wyroku wydają się nie do pogodzenia z procedurą sądowoadministracyjną w polskim prawie.

Publikacja: 23.09.2019 16:15

Czy orzeczenie TSUE ws. Alekszij Torubarov wpłynie na procedurę sądowoadministracyjną w Polsce

Foto: Adobe Stock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 29 lipca 2019 r. ogłosił wyrok w sprawie Alekszij Torubarov przeciwko węgierskiemu urzędowi ds. imigracji i azylu (sygn. C-556/17). Orzeczono, że sądy krajowe zobowiązane są do merytorycznego orzekania w sprawach z zakresu ochrony międzynarodowej i pomijania przepisów prawa krajowego, które nakazują wydawanie orzeczeń o charakterze kasatoryjnym (uchylającym wyrok I instancji). W uzasadnieniu TSUE stwierdził, że z uwagi na konieczność udzielania skutecznej ochrony międzynarodowej sąd rozpoznający w takiej sprawie, powinien orzec merytorycznie, niezależnie od przepisów prawa krajowego, które nakazują wydanie wyroku kasatoryjnego. Jakkolwiek teza ta nie odnosi się do wszystkich spraw rozpoznawanych w Polsce przez sądy administracyjne, to utrzymanie obecnego stanu prawnego w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.) jest nie do pogodzenia z koniecznością wykonania wyroku.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jakie zmiany w szkoleniu urzędników?
Administracja
Egzamin na urzędnika mianowanego. Jakie zmiany w 2025 roku?
Administracja
Pożyczka dla szpitala a VAT
Administracja
Kto ustala skład społecznej komisji mieszkaniowej - orzeczenie WSA
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Administracja
Dlaczego warto zainteresować się partnerstwem publiczno-prywatnym?