Użyczenie nieruchomości - kompetencje wójta i rady gminy

Rada gminy nie ma kompetencji do wypowiadania się w kwestii umowy użyczenia, gdyż dotyczy to tzw. czynności zwykłego zarządu, które pozostają w gesti wójta.

Publikacja: 16.09.2019 16:15

Użyczenie nieruchomości - kompetencje wójta i rady gminy

Foto: Adobe Stock

- Rada gminy zamierza przekazać mieszkańcowi w użyczenie nieruchomość z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej. W opinii radnych to poważne przesunięcie majątkowe więc uznano, że decyzja rady jest tu decydująca. Przywołano art. 25 ust. 1 i 2 art. 23 ust. 1 pkt 7a ustawy o gospodarce nieruchomościami, art. 18 ust. 2 pkt 9 lit a ustawy samorządowej. Czy będzie to zgodne z prawem?

Umowa użyczenia jest uregulowana w art. 710 – art. 719 kodeksu cywilnego (k.c.). W art. 710 k.c. postanowiono, że przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Istotę tej umowy trafnie przedstawiono w wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 7 maja 2014 r. (sygn. akt I ACa 1366/13), gdzie m.in. wskazano: Jak wynika z przepisu art. 710 k.c. przez umowę użyczenia użyczający (komodant) zobowiązuje zezwolić biorącemu (komodatariuszowi) na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy na czas oznaczony lub nieoznaczony. Jest to w istocie bezinteresowne pozbawienie się użytku określonej rzeczy ze strony komodanta dla wygody komodatariusza. Nie jest to umowa wzajemna, bo świadczeniu użyczającego nie odpowiada jakiekolwiek świadczenie ze strony biorącego. Jest to umowa jednostronnie zobowiązująca, w której biorący korzysta z rzeczy cudzej w sposób określony przez użyczającego. Można więc ogólnie stwierdzić, że umowa użyczenia umożliwia bezpłatne władanie m.in. nieruchomością, w tym posiadającą status nieruchomości samorządowej, o czym z kolei świadczy systematyka przepisów prawnych przywołanych w pytaniu ustaw, tj. ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) i ustawy o samorządzie gminnym (u.s.g.).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Kiedy spółka komunalna musi płacić VAT
Administracja
Zaległości w podatku od nieruchomości. Nie można karać za bałagan w magistracie
Administracja
Nielegalne nagrody z budżetu gminy dla strażaków
Administracja
Uaktualnienie dokumentu nie wymaga nowej sprawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Administracja
Kiedy ZUS może wstrzymać wypłatę