Aktualizacja: 16.09.2019 13:19 Publikacja: 16.09.2019 16:15
Foto: Adobe Stock
- Rada gminy zamierza przekazać mieszkańcowi w użyczenie nieruchomość z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej. W opinii radnych to poważne przesunięcie majątkowe więc uznano, że decyzja rady jest tu decydująca. Przywołano art. 25 ust. 1 i 2 art. 23 ust. 1 pkt 7a ustawy o gospodarce nieruchomościami, art. 18 ust. 2 pkt 9 lit a ustawy samorządowej. Czy będzie to zgodne z prawem?
Umowa użyczenia jest uregulowana w art. 710 – art. 719 kodeksu cywilnego (k.c.). W art. 710 k.c. postanowiono, że przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Istotę tej umowy trafnie przedstawiono w wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 7 maja 2014 r. (sygn. akt I ACa 1366/13), gdzie m.in. wskazano: Jak wynika z przepisu art. 710 k.c. przez umowę użyczenia użyczający (komodant) zobowiązuje zezwolić biorącemu (komodatariuszowi) na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy na czas oznaczony lub nieoznaczony. Jest to w istocie bezinteresowne pozbawienie się użytku określonej rzeczy ze strony komodanta dla wygody komodatariusza. Nie jest to umowa wzajemna, bo świadczeniu użyczającego nie odpowiada jakiekolwiek świadczenie ze strony biorącego. Jest to umowa jednostronnie zobowiązująca, w której biorący korzysta z rzeczy cudzej w sposób określony przez użyczającego. Można więc ogólnie stwierdzić, że umowa użyczenia umożliwia bezpłatne władanie m.in. nieruchomością, w tym posiadającą status nieruchomości samorządowej, o czym z kolei świadczy systematyka przepisów prawnych przywołanych w pytaniu ustaw, tj. ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) i ustawy o samorządzie gminnym (u.s.g.).
Kiedy spółka komunalna musi płacić VAT? Czy jej aktywność może podlegać wyłączeniu z opodatkowania jako działaln...
Na niekorzyść podatnika nie może działać brak odpowiedniej wymiany informacji między różnymi komórkami o dobrowo...
Gmina nie może przekazywać straży pożarnej środków na dowolne cele, w tym na nagrody pieniężne dla wyróżniającyc...
W trwającym procesie decyzyjnym dotyczącym ustalenia poziomu potrzeby wsparcia organ ma obowiązek uwzględnienia...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na wniosek - jeśli świadczeniobiorca wybierze korzystniejsze świadczenie pielęgnacyjne, gdy okaże się, że prawo...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas