Aktualizacja: 16.09.2019 13:19 Publikacja: 16.09.2019 16:15
Foto: Adobe Stock
- Rada gminy zamierza przekazać mieszkańcowi w użyczenie nieruchomość z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej. W opinii radnych to poważne przesunięcie majątkowe więc uznano, że decyzja rady jest tu decydująca. Przywołano art. 25 ust. 1 i 2 art. 23 ust. 1 pkt 7a ustawy o gospodarce nieruchomościami, art. 18 ust. 2 pkt 9 lit a ustawy samorządowej. Czy będzie to zgodne z prawem?
Umowa użyczenia jest uregulowana w art. 710 – art. 719 kodeksu cywilnego (k.c.). W art. 710 k.c. postanowiono, że przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Istotę tej umowy trafnie przedstawiono w wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 7 maja 2014 r. (sygn. akt I ACa 1366/13), gdzie m.in. wskazano: Jak wynika z przepisu art. 710 k.c. przez umowę użyczenia użyczający (komodant) zobowiązuje zezwolić biorącemu (komodatariuszowi) na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy na czas oznaczony lub nieoznaczony. Jest to w istocie bezinteresowne pozbawienie się użytku określonej rzeczy ze strony komodanta dla wygody komodatariusza. Nie jest to umowa wzajemna, bo świadczeniu użyczającego nie odpowiada jakiekolwiek świadczenie ze strony biorącego. Jest to umowa jednostronnie zobowiązująca, w której biorący korzysta z rzeczy cudzej w sposób określony przez użyczającego. Można więc ogólnie stwierdzić, że umowa użyczenia umożliwia bezpłatne władanie m.in. nieruchomością, w tym posiadającą status nieruchomości samorządowej, o czym z kolei świadczy systematyka przepisów prawnych przywołanych w pytaniu ustaw, tj. ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) i ustawy o samorządzie gminnym (u.s.g.).
Żeby usprawnić administrację publiczną, trzeba wcześniej ustalić, co w niej działa dobrze, a co nie. Wykorzystuj...
Sektor publiczny oferuje narzędzia do mierzenia efektywności w administracji publicznej. To klucz do lepszych us...
Ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 26 lit. b) ustawy o PIT korzystają jedynie zapomogi wypłacone w zw...
Do obowiązków jednostek samorządu terytorialnego należy organizacja lokalnego transportu zbiorowego. Czy wprowad...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Dotacje z Unii na elektryczne autobusy, infrastrukturę do ich ładowania, budowę ścieżek rowerowych, obiektów typ...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas