Na jakie fundusze unijne na lata 2021–2027 mogą liczyć regiony

Od początku marca trwały rozmowy z przedstawicielami wszystkich województw o podziale funduszy unijnych na lata 2021–2027 na programy regionalne. W czerwcu poznaliśmy efekty i zasady podziału 7,1 miliarda euro rezerwy programowej.

Aktualizacja: 25.08.2021 11:29 Publikacja: 25.08.2021 02:00

Na jakie fundusze unijne na lata 2021–2027 mogą liczyć regiony

Foto: Adobe Stock

Umowa partnerstwa to biznesplan inwestowania funduszy europejskich. Chodzi o łącznie 76 mld euro z unijnej polityki spójności (72,2 mld euro) i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (3,8 mld euro). Pieniądze te wraz ze środkami krajowymi będą wspierać najważniejsze potrzeby rozwojowe Polski. Zadaniem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) jest rozpisanie tych pieniędzy na konkretne programy i inwestycje.

Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności na lata 2021–2027 zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. Polskie potrzeby rozwojowe nie są jedynym czynnikiem wpływającym na sposób inwestowania tych środków. Znaczenie mają tu również priorytety unijne, a także rozporządzenia wydawane na poziomie UE. Wynika z nich, że np. 30 proc. środków budżetu Unii Europejskiej powinno wspierać klimatyczne działania Unii – polityka spójności też musi się do tego przyczynić.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama