Co z należnościami finansowymi wobec gminy

Wójt gminy chce „wyczyścić" budżet z niewielkich zaległości przypadających gminie z tytułu różnych umów, np. dzierżaw, najmu czy innych, których nie opłaca cię dochodzić sądownie.

Aktualizacja: 14.09.2021 07:33 Publikacja: 13.09.2021 07:42

Co z należnościami finansowymi wobec gminy

Foto: AdobeStock

Jest już gotowy projekt na sesję rady gminy w sprawie niedochodzenia należności. Jest jednak problem praktyczny czy ta uchwała, która ma być przyjęta pod koniec miesiąca ma dotyczyć już istniejących długów czy tylko tych, które powstały po wejściu jej w życie ? A może postanowić w niej o jej mocy wstecznej – pyta radny.

Analizując pytanie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że co do zasady jednostki sektora finansów publicznych mają prawny obowiązek ustalania przypadających im należności pieniężnych. Ma to normatywne źródło w art. 42 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.), gdzie postanowiono, że - jednostki sektora finansów publicznych są obowiązane do ustalania przypadających im należności pieniężnych, w tym mających charakter cywilnoprawny, oraz terminowego podejmowania w stosunku do zobowiązanych czynności zmierzających do wykonania zobowiązania.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Dotacje oświatowe. Na co wolno przeznaczyć, jak rozliczyć, jak wygląda kontrola RIO?
Administracja
Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?
Administracja
To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?
Administracja
Jak utrzymać dobrą kondycję finansową gminy?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Administracja
Czy wartość kursu językowego dla pracownika może być zwolniona z PIT?