Aktualizacja: 20.10.2021 02:00 Publikacja: 20.10.2021 11:47
Foto: Adobe Stock
Na podstawie ustawy o samorządzie gminnym oraz uchwały rady miasta prezydent miasta ogłosił otwarty konkurs na realizację zadań celu publicznego. Miał to być rozwój sportu, a konkretnie koszykówki.
Przystąpienie do konkursu zostało uzależnione od wyrażenia zgody na uprzednie wykonanie audytu – kontroli podmiotu za ostatnie pięć lat poprzedzające ogłoszenie konkursu. Audyt miał być przeprowadzony przez osoby upoważnione przez prezydenta miasta lub przez podmiot wybrany w procedurze prawa zamówień publicznych. Termin składania ofert konkursowych określono na „7 dni od dnia sporządzenia audytu". Warunek audytu i termin składania ofert były koniecznymi elementami trybu konkursowego.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” sporo miejsca poświęcamy tematyce funkcjonowania spółek komunalnych.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.
Ocena podwójnej roli samorządu jako organu interpretacyjnego oraz wnioskującego o jej wydanie nie jest jednoznaczna i wywołuje wątpliwości.
Samo posiadanie przez gminę statusu podatnika podatku od nieruchomości, nie daje jej legitymacji do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na interpretację indywidualną, którą wydał dla niej jej organ wykonawczy.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Sąd Najwyższy stosuje prymat dyrektyw wykładni celowościowej w stosunku do przepisów regulujących obowiązek zawierania umów o odprowadzanie ścieków przez spółkę komunalną.
Przygotowywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy mającej wesprzeć frankowiczów jest o co najmniej kilka lat spóźniony. Dziś jego wejście na ścieżkę legislacyjną przewrotnie może bardziej zaszkodzić niż pomóc frankowiczom.
To, że darczyńca przeleje pieniądze z darowizny nie na konto obdarowanego, ale jego wierzyciela np. w związku ze sprzedażą mieszkania nie przekreśla prawa do pełnego zwolnienia podatkowego.
Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim ogłosił w poniedziałek wyrok ws. śmiertelnego potrącenia samochodem 10-miesięcznego dziecka na prywatnej posesji we wsi Boćki w Podlaskiem w sierpniu 2023 r.
Dostęp do zamówień europejskich dla wykonawców z krajów trzecich jest ogromny, a w drugą stronę to zupełnie nie działa – mówi Mirella Lechna-Marchewka, wspólniczka zarządzająca w kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Dostarczanie energii elektrycznej w celu ładowania pojazdu elektrycznego do punktu ładowania stanowiącego część publicznej sieci takich punktów stanowi dostawę towarów - orzekł TSUE
Do datio in solutum nie ma zastosowania ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej na takiej transakcji przewidziane dla czynności odpłatnego zbycia.
Bonus potransakcyjny przyjmujący postać dodatkowo wydanego towaru, w związku ze spełnieniem przesłanek określonych w umowie, obniża u podatnika wartość podstawy opodatkowania VAT i kwoty podatku należnego z tytułu sprzedaży towarów handlowych.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas