Aktualizacja: 25.10.2021 07:39 Publikacja: 25.10.2021 12:59
Foto: Adobe Stock
Analizę należy poprzedzić odniesieniem się do istoty funkcjonowania: spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych, co ma znaczenie w kontekście tzw. budżetu obywatelskiego, którego normatywne podstawy wynikają z ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1372).
I tak, w art. 1 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1208) postanowiono, że celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. W korelacji z ww. normami pozostają przepisy ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 648). Z art. 1 i art. 3 tej ustawy wynika m.in., że spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.
Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.
Nie wszystkie przepisy nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym da się jednoznacznie zinterpretować, a zmiany trzeba wdrażać. W gminach rozpoczyna się „gorący” czas.
Gmina nie może zawierać z macierzystą instytucją kultury umowy najmu i z tego tytułu pobierać czynszu.
Ponad osiem mln euro dofinansowania mogą pozyskać samorządy na realizację projektów, w których uczestniczyć będą jednostki samorządowe lub organizacje z Niemiec, a dokładniej z Saksonii.
Na naszych oczach zaczyna spełniać się jedna z wizji mistrzów science fiction: ludzie mają szansę samemu produkować energię na własne potrzeby. Ale nic za darmo.
Zdarza się, że samorządowa jednostka kultury w związku z nieotrzymaniem od zagranicznego podatnika certyfikatu rezydencji pobiera podatek u źródła z wynagrodzenia należnego temu podatnikowi według stawki obowiązującej w polskiej ustawie. Czy po późniejszym otrzymaniu certyfikatu rezydencji, płatnik ma prawo wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.
Żądanie opłaty za przeprowadzenie ekshumacji wykracza poza upoważnienie ustawowe gminy jako organu prowadzącego cmentarz.
Zarządzanie gminnym zasobem nieruchomości obejmuje m.in. publikowanie ogłoszeń, obowiązek informacyjny wobec nabywców czy pobierania opłat i odsetek. Jakie działania czy zaniechania urzędników gminy naruszają przepisy zdaniem Regionalnych Izb Obrachunkowych?
Rada miasta nie może wprowadzać zasady pomniejszania wydatków bieżących o opłaty wnoszone przez rodziców z tytułu przebywania dziecka w placówce powyżej pięciu godzin dziennie.
Każdemu klubowi, w tym klubom mniejszościowym, przysługuje prawo do uczestniczenia ich przedstawiciela w pracach komisji rewizyjnej.
Burmistrz nie jest uprawniony do określania w drodze zarządzenia zasad wysokości opłat w związku z udostępnieniem informacji publicznej.
Jednostka samorządu terytorialnego ustanawiając akt prawa miejscowego nie ma dowolności, musi poruszać się w granicach upoważnienia ustawowego.
Zwroty dotacji mogą nastąpić tylko na warunkach określonych przepisami ustawy o finansach publicznych. Dodatkowe warunki związane z eksploatacją przyłączy można ująć w konkretnych umowach dotacyjnych z mieszkańcami.
Fiasko kolejnych mediacji Rafako, tym razem z JSW Koks ma być gwoździem do trumny tej spółki. W firmie wkrótce skończą się ostatnie pieniądze. Związkowcy mają za złe, że do trudnej sytuacji firmy doprowadziły spółki skarbu państwa. Piszą list do premiera Tuska o pomoc.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
Studenci z Ukrainy studiowali w Collegium Humanum „na papierze”. Dzięki temu mogli uniknąć państwowego egzaminu w swoim kraju – „Rz” ujawnia nowe ustalenia śledztwa.
W tym roku turystyka przyniesie światowej gospodarce rekordowe 11,1 biliona dolarów - wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki.
W USA odbyła się pierwsza debata między byłym prezydentem Donaldem Trumpem a obecną wiceprezydent Kamalą Harris. Starcie polityków skomentował miliarder Elon Musk, właściciel Twittera i Tesli.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział, że rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Zwrócił się również o nieużywanie sformułowania "czynny żal" w kontekście tzw. neosędziów.
Przedsiębiorcy bronią się przed upadłością próbując restrukturyzacji, jednak są stygmatyzowane przez kontrahentów.
W debacie, która może rozstrzygnąć o wyniku wyborów prezydenckich w USA, wiceprezydent Kamala Harris wcieliła się w rolę prokurator, która ocenia skazanego Donalda Trumpa. Ale wielu Amerykanów może uznać, że to wyraz pogardy dla ich własnej niedoli.
Pod wpływem ekspertów ministerstwo wycofało się z pomysłu przedstawiania wszystkich dowodów przed rozprawą przed Krajową Izbą Odwoławczą.
Od pierwszego momentu na scenie w czasie prezydenckiej debaty w USA Kamala Harris pokazała swoją przewagę, podchodząc do Donalda Trumpa z wyciągniętą ręką i niemalże zmuszając go do uścisku dłoni. Potem wykorzystała liczne okazje, by zaprezentować siebie wyborcom i wyprowadzić swojego oponenta z równowagi.
O 58 procent spadła liczba Brytyjczyków, którzy na zagranicznych wakacjach wydają pieniądze na pamiątki. Powodów tego jest kilka, między innymi oszczędności, ale też większa dbałość o środowisko.
CNN opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego po debacie, w której zmierzyli się ze sobą kandydaci w wyborach prezydenckich w USA - Donald Trump i Kamala Harris. Ankietowanych spytano, kto wypadł w tej debacie lepiej.
Na froncie ani na chwilę nie milkną strzały. Ale dyplomaci znów sondują możliwości rozmów Ukrainy z Rosją.
Był jeden fragment debaty Kamali Harris z Donaldem Trumpem, w który Polacy muszą się uważnie słuchać. Bo niemal bezpośrednio dotyczył on naszego kraju.
Skoro Audi A3 i S3 niedawno przeszły modernizację, prędzej czy później musiała przyjść pora także na topowe RS3. Co się zmieniło? Sportowy model stał się… jeszcze bardziej sportowy.
Joanna Misztal-Konecka, dotychczasowa prezes Izby Cywilnej i sędziowie Marcin Łochowski oraz Marcin Krajewski zostali wybrani przez zgromadzenie tej Izby jako kandydaci na jej prezesa. Teraz ruch należy do prezydenta Andrzeja Dudy.
Donald Trump w czasie debaty prezydenckiej organizowanej przez ABC mówił dłużej (42 minuty i 52 sekundy) niż Kamala Harris (37 minut i 36 sekund). Jakie są pierwsze komentarze po debacie?
Po debacie prezydenckiej w USA, w której Kamala Harris zmierzyła się z Donaldem Trumpem, popularna amerykańska piosenkarka, Taylor Swift ogłosiła na Instagramie kogo popiera w nadchodzących wyborach.
Harry Kane w meczu grupy B2 Ligi Narodów zdobył oba gole w wygranym przez Anglię 2:0 meczu z Finlandią. Dla Kane'a było to setne spotkanie w barwach angielskiej reprezentacji.
W nocy z wtorku na środę czasu polskiego w prezydenckiej debacie organizowanej przez telewizję ABC News zmierzyli się ze sobą kandydatka partii Demokratycznej na prezydenta, wiceprezydent Kamala Harris i Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta. Kandydatów pytano między innymi o wojnę Rosji z Ukrainą, ale też o stan gospodarki i politykę migracyjną.
Na krótko przed posiedzeniem KERM (Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów) i pierwszymi po wakacjach obradami Sejmu spór w rządzie i koalicji o „Kredyt 0 proc.” cały czas trwa.
Prawybory niszczą amerykańską demokrację. Polscy politycy też z nimi eksperymentowali, ale na szczęście zrezygnowali. I bardzo dobrze, bo jeśli chcemy zachować liberalną demokrację, powinniśmy ograniczać, a nie poszerzać, władztwo demos.
Niestety coraz mniej osób rozumie, że słowo ma ogromną moc, i źle użyte, może doprowadzić do wielu tragedii.
Wytyczne ministerstwa trzeba traktować jak dodatkowe drogowskazy, którędy da się legalnie dostać do lekarza przerywającego ciążę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas