Opłata abonamentowa należy się od tego, kto zarejestrował

Konstrukcja opłat abonamentowych jest zupełnie oderwana od ekwiwalentności świadczeń, ma ona charakter administracyjny, a nie cywilnoprawny, i obowiązek jej uiszczania wynika z ustawy.

Publikacja: 12.01.2022 12:55

Opłata abonamentowa należy się od tego, kto zarejestrował

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Opłaty abonamentowe pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 805, z późn. zm.) przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji (art. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1689, dalej jako uoa).

Jak wynika z powołanego art. 21 ust. 1, publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami