Aktualizacja: 24.02.2021 12:54 Publikacja: 24.02.2021 02:00
Foto: www.sxc.hu
Korzystanie z dróg wiąże się z różnymi kosztami. Jednym z nich może być opłata za zajęcie pasa drogowego. Ustalanie jej stawek to zadanie radnych, którzy muszą się jednak trzymać przepisów. Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 28 stycznia 2021 r.
Spór w sprawie zaczął się w październiku 2020 r., gdy prokurator zaskarżył uchwałę rady gminy dotyczącą ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z potrzebami zarządzania drogami i potrzebami ruchu drogowego na drogach gminnych. Zarzucił jej naruszenie art. 40 ust. 9 ustawy o drogach publicznych poprzez przekroczenie upoważnienia ustawowego. Chodziło o to, że radni ustalili w niej stawkę przy zajęciu drogi o nawierzchni gruntowej, żwirowej, żużlowej i utwardzonej tłuczniem. Tymczasem w ocenie prokuratora stawka 3 zł za każdy dzień zajęcia drogi o nawierzchni gruntowej, żwirowej, żużlowej i utwardzonej tłuczniem różnicuje opłaty według kryterium niewymienionego w ustawie. Ta bowiem jako kryterium nie wymienia rodzaju nawierzchni.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas