Nowe prawo zamówień publicznych: jak skutecznie dochodzić odszkodowania od zamawiającego

Warto wiedzieć, w jaki sposób wykonawcy mogą powoływać się na przepisy prawa unijnego w celu uzyskania odszkodowania od zamawiającego.

Publikacja: 08.02.2021 17:30

Nowe prawo zamówień publicznych: jak skutecznie dochodzić odszkodowania od zamawiającego

Foto: Adobe Stock

Polski ustawodawca nie wprowadził do nowej ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 19 września 2019r. (dalej: nowe Pzp) szczególnych rozwiązań prawnych odnoszących się do odszkodowań w zamówieniach publicznych, pomimo że dyrektywy odwoławcze: 89/665/EWG i 92/13/EWG zobowiązują go do przyjęcia odpowiednich środków obejmujących m. in. prawo do przyznania odszkodowania wykonawcom, którzy doznali uszczerbku w wyniku naruszenia prawa przez zamawiającego.

Jak już wyjaśniliśmy w „Dobrej Administracji" 22 grudnia 2020 r. w artykule „Dlaczego tak mało pozwów o odszkodowania", przepisy Kodeksu cywilnego nie stanowią właściwej implementacji prawa unijnego, ponieważ uzależniają roszczenia odszkodowawcze od przesłanki zawinienia. Natomiast wyjątkowy przepis art. 93 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych z 2004 r., który został powtórzony w art. 261 nowego Pzp, dotyczy wyłącznie zwrotu kosztów w przypadku unieważnienia przetargu.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Łódzkie gminy mogą zawalczyć o dotacje na rewitalizację obszarów wiejskich
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Administracja
Teresa Siudem: Wspólne plany sąsiednich gmin
Administracja
„Mapa drogowa” współpracy dla gmin – jak ją opracować?
Administracja
Świętokrzyskie miasta z pieniędzmi na zakup elektrycznych i wodorowych autobusów
Administracja
Czy wypłata wynagrodzenia zagranicznego artysty podlega opodatkowaniu u źródła?