Dotacja do remontu obiektu zabytkowego

Burmistrz miasta chce wprowadzić w mieście dotacje do remontów zabytków zarówno będących własnością osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Zamierza jednak uzależnić prawo do dotacji w wysokości 30 proc. wartości przedsięwzięcia od braku jakichkolwiek zaległości wobec miasta w ostatnich pięciu latach np. z podatków, opłat za śmieci. Czy takie warunki będą legalne – pyta radny.

Publikacja: 07.02.2022 12:52

Dotacja do remontu obiektu zabytkowego

Foto: AdobeStock

Analiza pytania wymaga przypomnienia, że zgodnie z art. 7 konstytucji organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Ten wymóg adresowany m.in. wobec jednostek samorządu terytorialnego oznacza, że organy tych jednostek przyjmując akty prawa miejscowego powinny działać w granicach ustawowego upoważnienia. Z ww. przepisem w związku pozostaje art. 94 konstytucji, gdzie z kolei postanowiono, że organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jak usprawnić administrację publiczną
Administracja
W jaki sposób mierzyć efektywność działań administracji publicznej?
Administracja
Wypłata nauczycielom świadczeń zdrowotnych – obowiązki podatkowe gminy
Administracja
Czy miasto odliczy VAT od wdrożenia Inteligentnego Systemu Transportowego?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Administracja
Dotacje z Unii na ekologiczny transport