Nowe obowiązki dla podmiotów publicznych

W myśl kolejnego projektu ustawy o sygnalistach podmioty publiczne będą musiały wdrożyć odpowiednie procedury oraz upoważnić i przeszkolić pracowników zajmujących się zgłoszeniami sygnalistów.

Publikacja: 05.09.2022 22:00

Nowe obowiązki dla podmiotów publicznych

Foto: Adobe Stock

Projektowane przepisy ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa mają na celu wdrożenie do krajowego porządku Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Głównym celem ustawy jest stworzenie sprawnego systemu ochrony sygnalistów, czyli osób, decydujących się dokonać zgłoszenia o naruszeniach prawa, nieprawidłowościach występujących w miejscu pracy. Czas pokaże, czy uda się zbudować taki system i wdrożyć w kulturę organizacyjną różnych podmiotów: prywatnych, publicznych oraz organów publicznych. Niemniej polski ustawodawca ewidentnie ma problem z wdrożeniem tych rozwiązań, o czym świadczy chociażby ponad 8-miesięczne opóźnienie z wejściem w życie przepisów.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Samorządowe spółki komunalne bez przetargu
Administracja
Zamówienie in-house? Gmina musi mieć powód, by go udzielić
Administracja
Strona postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Administracja
Czy sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego podlega VAT?
Administracja
Czy sołtysowi można wypłacić dietę choćby za jeden dzień? WSA rozstrzygnął