Aktualizacja: 11.11.2024 08:37 Publikacja: 21.03.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Program Interreg Polska-Saksonia 2021-2027 łączy wybrane obszary województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego po polskiej stronie oraz wybrane jednostki terytorialne Saksonii po stronie niemieckiej. Jest kontynuacją programu realizowanego w latach 2014-2020 i, tak jak wcześniej, ma być narzędziem pozwalającym zacieśniać współpracę i rozwiązywać problemy, które występują po jednej i po drugiej stronie granicy.
Jednym z takich wyzwań są te związane z kwestiami środowiskowymi, w tym z przewidywanymi zmianami klimatycznymi i koniecznością przygotowania się do nich. Chociaż zmiany klimatu są poważnym wyzwaniem w skali światowej, to już konsekwencje zmian mają lokalny wymiar. Analiza społeczno-gospodarcza, przygotowana na potrzeby opracowania programu na lata 2021-2027, potwierdza potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na wzajemną koordynację działań na rzecz zapobiegania zmianom klimatycznym oraz adaptacji do takich zmian.
Obniżenie kary umownej na podstawie kodeksowych przesłanek miarkowania nie stanowi zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego. Nie podlega, więc ograniczeniom wynikającym z prawa zamówień publicznych.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wyraźna nieadekwatność kary umownej, przy uwzględnieniu wszystkich jej funkcji i skutków, także niemajątkowych, uzasadnia jej obniżenie, czyli miarkowanie – mówi Luiza Modzelewska, wiceprezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Dla obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości korzysta z usług podmiotu prywatnego.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Podlaskie gminy, w których liczba ludności nie przekracza 15 tys. osób mogą ubiegać się o wsparcie z działania 2.9 programu regionalnego. Wnioski ws. dotacji na poprawę jakości wody, lepszą jej dostępność oraz mniejsze zużycie będą przyjmowane do 10 grudnia.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Przyszłość rynków ropy nie jest tak krótka, jak mogłoby się zdawać. Popyt na surowiec może rosnąc przez kolejną dekadę, a i później utrzyma się na solidnym poziomie. Obserwowany spadek inwestycji w wydobycie może skutkować niedoborem surowca w średnim terminie – ostrzegają eksperci.
Nadawcy narzekają na bark wolnych samochodów. Giełda ładunków Timocom przewiduje także wzrost stawek. Jednak nie publikuje prognoz na pierwszy kwartał, który historycznie rzecz biorąc jest najsłabszy.
Zaczęło się przydzielanie ostatnich pieniędzy z Unii Europejskiej przeznaczonych na budowę sieci szybkiego internetu w Polsce. Kto je otrzyma, a kto nie?
Na polskim rynku nieustannie maleje popyt na samochody ciężarowe. Spadki jednak tracą dynamikę.
Niemiecka gospodarka jest na ostrym zakręcie, co więcej politycy nie mają pomysłu jak zmienić tę sytuację. Przyczyny kłopotów to oprócz na przykład cen energii także demografia.
Niski popyt osłabionej unijnej gospodarki powoduje, że ceny usług transportu drogowego maleją mimo rosnących kosztów.
Jest czwartek, 7 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia kluczowe wiadomości gospodarcze.
Jest piątek, 8 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia przegląd kluczowych wydarzeń gospodarczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas