Aktualizacja: 19.04.2025 21:47 Publikacja: 23.05.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Pojęcie „biegłego” jest rozumiane dwojako. Po pierwsze biegłym w znaczeniu potocznym jest osoba posiadająca wiedzę fachową w danej dziedzinie. Zamiennie określa się go znawcą, rzeczoznawcą, ekspertem. Natomiast w znaczeniu proceduralnym jest to osoba powołana na biegłego przez organ orzekający.
Warto podkreślić, że K.p.a. nie ustanawia jakichkolwiek formalnych kryteriów kwalifikacji biegłego. Oznacza to, że biegłym może być zarówno osoba wpisana na przewidzianą przepisami prawa listę biegłych (rzeczoznawców), jak i osoba spoza tej listy, która ma wiedzę fachową w danej dziedzinie. Obecny wysoki poziom specjalizacji i dynamicznego rozwoju różnych profesji powoduje, że może być to osoba posiadająca specjalne wykształcenie, jak i nie mający takiego wykształcenia praktyk. Jednak dobór osoby do wykonywania obowiązków biegłego nie może być przypadkowy. Biegły przede wszystkim powinien legitymować się wiedzą specjalistyczną, kwalifikacjami udokumentowanymi stosownymi dokumentami (certyfikatami) bądź powszechnie uznaną wiedzą praktyczną lub doświadczeniem.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas