Rola biegłego w postępowaniu administracyjnym

Opinia biegłego pełni istotną rolę w rozstrzyganiu wątpliwości w zakresie wiedzy specjalistycznej, której nie ma organ administracji. Należy ona do katalogu dowodów skategoryzowanych w Kodeksie postępowania administracyjnego.

Publikacja: 23.05.2023 02:00

Rola biegłego w postępowaniu administracyjnym

Foto: Adobe Stock

Pojęcie „biegłego” jest rozumiane dwojako. Po pierwsze biegłym w znaczeniu potocznym jest osoba posiadająca wiedzę fachową w danej dziedzinie. Zamiennie określa się go znawcą, rzeczoznawcą, ekspertem. Natomiast w znaczeniu proceduralnym jest to osoba powołana na biegłego przez organ orzekający. 

Warto podkreślić, że K.p.a.  nie ustanawia jakichkolwiek formalnych kryteriów kwalifikacji biegłego. Oznacza to, że biegłym może być zarówno osoba wpisana na przewidzianą przepisami prawa listę biegłych (rzeczoznawców), jak i osoba spoza tej listy, która ma wiedzę fachową w danej dziedzinie. Obecny wysoki poziom specjalizacji i dynamicznego rozwoju różnych profesji powoduje, że może być to osoba posiadająca specjalne wykształcenie, jak i nie mający takiego wykształcenia praktyk. Jednak dobór osoby do wykonywania obowiązków biegłego nie może być przypadkowy. Biegły przede wszystkim powinien legitymować się wiedzą specjalistyczną, kwalifikacjami udokumentowanymi stosownymi dokumentami (certyfikatami) bądź powszechnie uznaną wiedzą praktyczną lub doświadczeniem.

Pozostało 89% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Dotacje oświatowe. Na co wolno przeznaczyć, jak rozliczyć, jak wygląda kontrola RIO?
Administracja
Nadzór architektoniczno-budowlany. Jakie ma obowiązki i uprawnienia? Kiedy rozbiórka samowoli budowlanej?
Administracja
To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?
Administracja
Jak utrzymać dobrą kondycję finansową gminy?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Administracja
Czy wartość kursu językowego dla pracownika może być zwolniona z PIT?