Kiedy urząd zawiesi postępowanie administracyjne

Zawieszenie postępowania administracyjnego umożliwia podjęcie w tym czasie czynności mających na  celu usunięcie przeszkód prawnych i faktycznych, które uniemożliwiają skuteczne zakończenie postępowania. Takie uprawnienia ma sam organ, jak i strona w określonych przypadkach.

Publikacja: 30.05.2023 02:00

Kiedy urząd zawiesi postępowanie administracyjne

Foto: Adobe Stock

Instytucja zawieszenia postępowania została uregulowana w rozdziale szóstym Kodeksu postępowania administracyjnego. W art. 97 K.p.a. wymieniono katalog przesłanek obowiązkowego zawieszenia postępowania administracyjnego przez prowadzący je organ. Oznacza to, że wystąpienie jednej z poniższych przyczyn zobowiązuje organ do wydania postanowienia o jego zawieszeniu.

Organ administracji publicznej zawiesza postępowanie w  przypadku  śmierci strony lub jednej ze stron, jeżeli wezwanie spadkobierców zmarłej strony albo zarządcy sukcesyjnego do udziału w postępowaniu nie jest możliwe. Dodatkowo muszą zostać spełnione dwa warunki. Po pierwsze w sprawach tych nie zachodzi sytuacja, w której w spadkach nieobjętych jako strony działają osoby sprawujące zarząd majątkiem masy spadkowej, a w ich braku – kurator wyznaczony przez sąd na wniosek organu administracji publicznej. Po drugie, postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe, czyli kiedy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe w całości albo w części.  Organ administracji publicznej wydaje wtedy decyzję o umorzeniu postępowania (z urzędu czy na wniosek strony) odpowiednio w całości albo w części.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami