Kwestionować rozstrzygnięcia urzędników mogą nie tylko ich adresaci. Ich poprawność i wyłapywanie ewentualnych błędów to także zadanie organów wyższej instancji. Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 12 maja 2023 r.

Sprawa dotyczyła warunków zabudowy dla budowy krematorium do spopielania zwłok ludzkich. Ustalił je wójt decyzją z początku stycznia 2023 r., od której jednak zostały wniesione odwołania.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało je za zasadne. Uchyliło decyzję wójta w całości i przekazało mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. SKO oceniło, że oprotestowana decyzja nie spełnia warunków wyznaczonych przez art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. A to dlatego, że dokonana przez wójta analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków ustawowych została dokonana względem błędnie wyznaczonego obszaru analizowanego. Wójt nie uzasadnił przesłanek, którymi się kierował przy jego wyznaczaniu, więc granice nie zostały prawidłowo wyznaczone.

Czytaj więcej

Decyzje o warunkach zabudowy mogą być wstrzymane na lata

Decyzja SKO spotkała się ze sprzeciwem inwestora. W skardze do WSA przekonywał, że obszar analizowany ustalono prawidłowo. Planowana inwestycja nie będzie kolidować z istniejącymi w obszarze analizy funkcjami. I w ocenie skarżącego usługi pogrzebowe wpisują się w sposób zagospodarowania i użytkowania występujący na obszarze analizy.

WSA sprzeciw – mylnie nazwany skargą – jednak oddalił. Przypomniał, że zgodnie z art. 138 § 2 k.p.a. organ odwoławczy może uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, gdy ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie.

Sąd podkreślił, że oceniając sprzeciw, nie zajmuje się kontrolą merytorycznej strony sprawy, mając na względzie prawa i obowiązki stron. W postępowaniu ze sprzeciwu sąd administracyjny ocenia jedynie, czy doszło do naruszenia art. 138 § 2 k.p.a. Sprzeciw jako środek przeciwdziałający przewlekłości służy wyłącznie zbadaniu, czy uzasadnienie decyzji kasacyjnej w części, w której wskazuje się na konieczność przeprowadzenia postępowania co do okoliczności mających istotny wpływ na wynik sprawy, jest prawidłowe.

Sąd bada wyłącznie spełnienie warunków dla wydania decyzji kasacyjnej. A zaistnienie choćby jednej przesłanki świadczącej o naruszeniu przepisów postępowania, gdy konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie, wystarcza do pozytywnej weryfikacji decyzji kasacyjnej.

W spornej sprawie obszar analizowany został ustalony błędnie. A bez tego – co jest kompetencją organu I instancji – nie będzie możliwe poprawne dokonanie dalszych stadiów prowadzących do wydania decyzji o warunkach zabudowy. SKO się tego dopatrzyło i jego decyzja jest słuszna. Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt: II SA/Wr 179/23