Deklaracja jest potrzebna, aby ustalić wysokość opłaty za odpady komunalne

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że deklaracja o sposobie gospodarowania odpadami komunalnymi nie ma charakteru sprawozdawczego – tak jak np. w przypadku zeznań podatkowych – ale odnosi się do zdarzeń przyszłych.

Publikacja: 13.12.2023 02:00

Deklaracja jest potrzebna, aby ustalić wysokość opłaty za odpady komunalne

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z art. 6i ust. 1 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2023 r., poz. 1469 ze zm.; dalej: u.c.p.g.), obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje: w przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy – za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec; w przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy – za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne; w przypadku nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, i innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe – za rok bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości.

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Związki zawodowe i organizacje pracodawców zawalczą o nowych członków
Administracja
Czy gmina może dowolnie wydatkować środki na drogi zniszczone przez powódź?
Administracja
Sąd administracyjny: miasto musi udostępnić nagrania z odbioru odpadów
Administracja
Bezzwrotne dotacje lub pożyczki dla gmin i strażaków walczących z powodzią
Administracja
Teresa Siudem: Pomoc dla samorządów dotkniętych powodzią