Trudno chronić ludność bez właściwych narzędzi

W obecnym stanie prawnym samorządy mają iluzoryczne możliwości i narzędzia, żeby skutecznie przeciwdziałać wyjątkowo poważnym zagrożeniom. Konkrety dotyczące ochrony ludności powinny zostać uwzględnione w przepisach prawa – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich.

Publikacja: 29.05.2024 04:30

Trudno chronić ludność bez właściwych narzędzi

Foto: Adobe Stock

Jakie obowiązki spoczywają na samorządach w związku z pożarami, prowokacjami, strajkami? Ustawa o samorządzie gminnym w art. 7 wspomina o ogólnym obowiązku zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz o zapewnieniu ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej. Ewentualnie gmina może wydawać własne przepisy porządkowe. Czy są jakieś konkrety?

Gminne przepisy porządkowe są zdecydowanie iluzoryczne. Tak jest skonstruowane prawo i tak stanowi orzecznictwo, że te przepisy sprowadzają się do takich regulacji, jak regulamin kąpielisk czy regulamin w obiektach. Gdy samorządy próbują ustalić przepisy ponad tego typu regulaminy, to nadzór informuje je, że wykraczają poza swoje kompetencje. Niemożliwe jest usystematyzowanie tymi przepisami porządkowymi spraw związanych z zagrożeniami, ponieważ tego typu wydarzenia wymagają daleko idących regulacji. Natomiast wspomniane ogólne zapisy, jak ochrona przeciwpożarowa, po przeniesieniu na realia nie są żadnymi adekwatnymi do takich sytuacji odniesieniami. Wśród służb, które posiadają samorządy, jest jedynie straż miejska, której kompetencje też są ograniczone. Nie jest to zresztą na tyle liczna służba, żeby była w stanie rozwiązać tego typu problemy.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Uproszczenia dla firm są w ustawie. Dlaczego ich nikt nie stosuje?
Administracja
Zarządzanie. Jak zwiększyć efektywność administracji publicznej?
Administracja
Reforma planistyczna – jak interpretować przepisy przejściowe?
Administracja
Czy urząd miasta jest obowiązany do pobrania podatku u źródła?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Czy radni z komisji rewizyjnej mogą wziąć pod lupę miejskie spółki?