Aktualizacja: 20.04.2025 01:34 Publikacja: 18.06.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
- Radni miejscy nowej kadencji zamierzają przyjąć uchwałę ws. udzielenia pomocy finansowej uczelni wyższej z naszego miasta, a równolegle ująć ten wydatek w ramach zmiany uchwały budżetowej 2024 – chodzi o dofinansowanie przebudowy pomieszczeń uczelni (wydatek ujęty w budżecie). Czy takie rozwiązanie prawne będzie legalne?
Ocena prawna podanego stanu faktycznego wymaga przypomnienia podstawowych zasad, jakimi winny kierować się organy władzy publicznej. Art. 7 Konstytucji RP stanowi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Zasada ta jest adresowana m.in. do jednostek samorządu terytorialnego i działających w ich imieniu organów, co w przypadku jednostki samorządowej o statusie gminy dotyczy – rady gminy i wójta gminy. Zatem, z powyższego wynika wniosek, że każde działanie organu samorządu terytorialnego musi mieć podstawę w obowiązującym prawie. Działanie na podstawie i w granicach prawa to takie działania organu, którego umocowanie wynika z właściwego przepisu prawa.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas