Aktualizacja: 04.04.2025 04:58 Publikacja: 20.08.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Podmioty powiązane, w przypadku których relacje wynikają wyłącznie z powiązań ze Skarbem Państwa, jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami, co do zasady są zwolnione z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych. Stanowi o tym art. 11n pkt 5 ustawy o CIT. Czy zwolnienie to jednak dotyczy także sytuacji gdy powiązania mają charakter osobowy?
Z takim pytaniem do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zwróciła się spółka komunalna prowadząca działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. We wniosku wskazała, że została utworzona na podstawie uchwały rady miejskiej, a 100 proc. jej udziałów posiada gmina. Spółka zawiera transakcje z gminą (swoim udziałowcem), ale także z inną spółką, w której gmina posiada 100 proc. udziałów oraz z gminnym zakładem opieki zdrowotnej. Oprócz powiązań kapitałowych, pomiędzy wnioskodawcą a gminą oraz spółką i zakładem występują także powiązania o charakterze osobowym, tj. w odniesieniu do gminy zachodzą powiązania poprzez osoby sekretarza i skarbnika gminy, którzy są jednocześnie członkami rady nadzorczej wnioskodawcy, w odniesieniu do spółki zachodzi powiązanie poprzez osobę prezesa zarządu wnioskodawcy, który jest jednocześnie członkiem rady nadzorczej tej spółki, w odniesieniu do zakładu opieki zdrowotnej natomiast zachodzi powiązanie poprzez osobę członka rady nadzorczej wnioskodawcy, który jest jednocześnie dyrektorem tego zakładu.
Spółka komunalna określa w regulaminie zasady korzystania ze świadczonych przez siebie usług publicznych, a takż...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Mediacja administracyjna była objęta pakietem „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” z 2017...
Jest szansa, że wzrośnie liczba postępowań mediacyjnych między firmami i urzędami
Decyzje określające zobowiązanie w VAT dotyczące kilku czy kilkunastu okresów nie stanowią – w znaczeniu materia...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Za jazdę techniczną do stacji kontroli bez przeglądu, tylko w celu badania, nie można wlepić kary administracyjnej.
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas