Do 4 października inspektorzy nadzoru budowlanego ocenili łącznie ponad 13 tysięcy obiektów, w co zaangażowanych było ponad 450 pracowników nadzoru budowlanego. Oszacowanie strat przez nadzór budowlany umożliwi poszkodowanym ubieganie się o pomoc remontowo-budowlaną. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowano procedury uzyskania takiej pomocy. Wnioski można więc już składać.
Specustawa wskazuje instrumenty wsparcia finansowego m.in. dla gmin, społecznych inicjatyw mieszkaniowych oraz spółek gminnych na odbudowę i remonty budynków mieszkalnych oraz lokali mieszkalnych (tzw. komunalnych), zniszczonych lub uszkodzonych w czasie powodzi. Gminy z obszarów poszkodowanych mają też prawo pierwokupu lokali i budynków mieszkalnych położonych na ich obszarze.
Specustawa pozwala też na zawieszenie z urzędu postępowania cywilnego lub sądowo-administracyjnego - w związku z sytuacją powodziową i niemożnością wzięcia udziału w postępowaniu. Zawiesza również bieg terminów w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych np. na wniesienie zażalenia, skargi, sprzeciwu.
Specjalny program dla walczących ze skutkami powodzi samorządów i ich jednostek organizacyjnych przygotował regionalny oddział Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej o tej formie wsparcia piszemy w tygodniku "Administracja i samorząd”.
W numerze także:
● Jak konsultować z mieszkańcami ogólny plan zagospodarowania?
● Związki zawodowe i organizacje pracodawców zawalczą o nowych członków
● Bezzwrotne dotacje lub preferencyjne pożyczki dla gmin i strażaków walczących z powodzią
● Sąd administracyjny: miasto musi udostępnić nagrania z odbioru odpadów
● Czy gmina może dowolnie wydatkować środki na drogi zniszczone przez powódź