Do utworzenia spółki dochodzi poprzez ustalenie przez wspólników, w obecności notariusza, w formie aktu notarialnego, umowy spółki, co wynika z art. 157 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Na takie działanie wójt czy burmistrz musi uzyskać zgodę rady gminy w formie uchwały. W przypadku spółek tworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego tej czynności powinno towarzyszyć (już niekoniecznie w formie aktu notarialnego) odbycie zgromadzenia wspólników w celu podjęcia niezbędnych dla rozpoczęcia przez spółkę działalności uchwał. Zakres omawianych w niniejszym artykule uchwał odnosi się do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Uchwały pierwszego zgromadzenia wspólników powinny obejmować poniżej wymienione kwestie.