Aktualizacja: 25.03.2025 10:23 Publikacja: 08.10.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Na podstawie decyzji zarządu i uchwały rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu uruchomiony został „Specjalny Program Udzielania Pomocy Finansowej w Usuwaniu Skutków Powodzi dla Obszarów Objętych Stanem Klęski Żywiołowej w 2024 r.” Program przewiduje zarówno dotacje, które mogą sfinansować do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, jak i niskooprocentowane pożyczki. Te ostatnie mają być przyznawane przy stałej rocznej stopie na poziomie 1,5 proc. Co więcej spłata rat może zostać odroczona nawet na rok, licząc od dnia zakończenia realizacji wspieranego przedsięwzięcia, na przykład zakupu sprzętu typu pompy lub osuszacze lub przeprowadzenia inwestycji polegającej np. na odbudowie punktu poboru wody.
Centralny Rejestr Umów ma wystartować 1 stycznia 2026 roku. Wciąż jednak nie wiadomo, jakie dokładnie informacje będą w nim udostępniane.
Zanim od 1 stycznia 2026 r. wystartuje Centralny Rejestr Umów, należy przeanalizować, które typy umów powinny zostać opublikowane – mówi Marek Chochowski, naczelnik wydziału w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
Regulacje prawne dotyczące ustalenia kręgu stron postępowania o wydanie pozwolenia na użytkowanie są wyjątkiem na tle przepisów odnoszących się do stron postępowania administracyjnego.
Uprawnienia wójta, burmistrza, prezydenta miasta w zakresie przeprowadzenia audytu wewnętrznego zostały ograniczone do jednostek samorządu terytorialnego.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Warto w tym deregulacyjnym trendzie skupiać się nie tylko na zbyt rozbudowanych i niespójnych przepisach już obowiązujących, lecz także na tym, w jakich warunkach są one przygotowywane.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Uprawnienia wójta, burmistrza, prezydenta miasta w zakresie przeprowadzenia audytu wewnętrznego zostały ograniczone do jednostek samorządu terytorialnego.
Ponad 48 tysięcy przeszkolonych urzędników ze wszystkich województw to wyzwanie, jakie stawia sobie Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Na jego realizację przeznaczono blisko 100 mln zł.
- Gdybyśmy chcieli być przyłączeni do jakiejś większej gminy, czy to Supraśla, czy Białegostoku, to pewnie nie podjęlibyśmy działań podziałowych. Mieszkańcy absolutnie nie chcą być przyłączeni do większego miasta – zapewnia Katarzyna Todorczuk, wójt gminy Grabówka na Podlasiu. Todorczuk przez 20 lat walczyła o utworzenie gminy. 16 marca wygrała przedterminowe wybory, pierwsze w nowo utworzonej jednostce samorządu. Uzyskała 53,5 proc. głosów. W sobotę złożyła ślubowanie, a od poniedziałku rozpoczyna swoje urzędowanie.
Ograniczenie zakresu umów, które mają podlegać obowiązkowej publikacji, to kompromis pomiędzy oczekiwaniami organizacji pozarządowych a realiami, w jakich funkcjonuje administracja – przekonuje resort finansów.
Trudno o trafne prognozy dotyczące cen asfaltu, głównie z powodu nieprzewidywalności notowań surowców, z których ten produkt powstaje.
22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ale nie mamy powodów do radości. IMGW w oparciu o dane programu „Copernicus” wydał dwa ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną w Polsce. Eksperci alarmują, że tak fatalnej sytuacji nie było od lat.
Londyńskie lotnisko Heathrow, jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk świata, będzie nieczynne przez cały piątek ze względu na „poważną awarię zasilania” związaną z pobliskim pożarem.
Spadek aktywności sejsmicznej na Santorynie daje nadzieję na udany sezon turystyczny. Przygotowania do niego ruszyły pełną parą. Za kilka dni na wyspę przypłyną pierwsze po zawieszeniu rejsów wycieczkowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas