Teresa Siudem: Czy opłata planistyczna jest obowiązkowa?

Nowela ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zobowiązała gminy do uchwalenia planów ogólnych. Wartość nieruchomości po zmianach może wzrosnąć. Co to oznacza dla właściciela?

Publikacja: 15.10.2024 04:30

Teresa Siudem: Czy opłata planistyczna jest obowiązkowa?

Foto: Adobe Stock

Jeśli wartość nieruchomości wzrośnie – jej właściciel będzie zobowiązany uiścić na rzecz gminy opłatę planistyczną. Ale nie od razu, po zmianie planu i nie w każdym przypadku. Opłata zostanie ustalona, dopiero gdy właściciel zdecyduje się na sprzedaż nieruchomości.

Jaka może być jej wysokość? Gminy mają pewną dowolność w ustalaniu opłaty. Zgodnie przepisami, nie może ona przekraczać 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Wcześniej, w planie miejscowym lub w uchwale zmieniającej, rada gminy powinna też określić stawkę procentową. I kolejny warunek: opłatą można obciążyć zbywcę nieruchomości, jeśli do transakcji dochodzi przed upływem 5 lat od daty wejścia w życie nowego (zmienionego) planu.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Kolejne budynki objęte kompleksową termomodernizacją
Administracja
Rada gminy nie może sugerować zmiany lokalizacji inwestycji
Administracja
Wójt udzieli pożyczki, jeśli rada gminy ustali limit kwotowy pożyczek
Administracja
Zmiana w planie zagospodarowania. Kiedy wymagana opłata planistyczna?
Administracja
Zniszczone tereny i zanieczyszczone obszary odzyskają blask