Teresa Siudem: Czy opłata planistyczna jest obowiązkowa?

Nowela ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zobowiązała gminy do uchwalenia planów ogólnych. Wartość nieruchomości po zmianach może wzrosnąć. Co to oznacza dla właściciela?

Publikacja: 15.10.2024 04:30

Teresa Siudem: Czy opłata planistyczna jest obowiązkowa?

Foto: Adobe Stock

Jeśli wartość nieruchomości wzrośnie – jej właściciel będzie zobowiązany uiścić na rzecz gminy opłatę planistyczną. Ale nie od razu, po zmianie planu i nie w każdym przypadku. Opłata zostanie ustalona, dopiero gdy właściciel zdecyduje się na sprzedaż nieruchomości.

Jaka może być jej wysokość? Gminy mają pewną dowolność w ustalaniu opłaty. Zgodnie przepisami, nie może ona przekraczać 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Wcześniej, w planie miejscowym lub w uchwale zmieniającej, rada gminy powinna też określić stawkę procentową. I kolejny warunek: opłatą można obciążyć zbywcę nieruchomości, jeśli do transakcji dochodzi przed upływem 5 lat od daty wejścia w życie nowego (zmienionego) planu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama