Aktualizacja: 18.03.2025 11:27 Publikacja: 26.11.2024 05:00
Foto: Adobe Stock
W Rzeczpospolitej z 19 listopada 2024 r nr 269 (13030) w dodatku „Administracja i samorząd”, pojawił się artykuł dr Piotra Wancke „Jak ustalić odszkodowanie za grunt wywłaszczony pod drogę". Treść w/w artykułu sprowadza się do tezy, że decyzja o warunkach zabudowy, która nie została „skonsumowana” poprzez wydanie decyzji pozwolenia na budowę, pozostaje bez wpływu na kwestie ustalenia odszkodowania, w przypadku gdy nieruchomość objęta decyzją o warunkach zabudowy została wywłaszczona pod drogę publiczną na podstawie przepisów ustawy z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Tym samym autor artykułu marginalizuje znaczenie faktu wydania decyzji o warunkach zabudowy i jej wpływu na wysokość ustalanego odszkodowania za wywłaszczone pod drogę publiczną grunty, i wskazuje na uzależnienie możliwości uwzględnienia wpływu treści takiej decyzji na wysokość odszkodowania, wyłącznie w sytuacji gdy inwestor uzyskał dodatkowo pozwolenie na budowę.
Żeby uzyskać mianowanie w służbie cywilnej, trzeba przejść postępowanie kwalifikacyjne albo ukończyć Krajową Szkołę Administracji Publicznej. To sporo wyrzeczeń... i brak pewności co do ścieżki kariery.
W korpusie służby cywilnej nie ma centralnego ośrodka, który koordynowałby dalszy przebieg kariery urzędników mianowanych – mówi Wojciech Kaczor – prezes Fundacji Sprawne Państwo.
Niewykonanie polecenia przełożonego bez zachowania procedury pisemnego zgłoszenia przełożonemu swoich wątpliwości należy traktować jako naruszenie obowiązków członka korpusu służby cywilnej.
Postępowanie dyscyplinarne jest prowadzone na zasadzie udowodnienia zawinionego działania pracownika służby cywilnej, a więc wszystkie okoliczności – zarówno pozytywne, jak i negatywne – mające wpływ na ocenę postępowania obwinionego powinny być wzięte pod uwagę i poddane wnikliwej ocenie.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
To, czy gmina zachowa prawo do odliczenia VAT, zależy od przyczyn zaniechania inwestycji. Krajowa praktyka interpretacyjna opiera się w tym zakresie na dorobku orzeczniczym TSUE.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Deweloper może znokautować w tym roku wynikiem. Potencjał przekazań to prawie 5 tys. mieszkań.
Przedsiębiorcy kupujący zdewastowane mieszkania, remontujący je i dający im drugie życie, wypełniają ważną, choć niewielką niszę rynkową. I zdecydowanie nie zasługują na hejt, który ich spotyka.
Przepisy zobowiązujące deweloperów do podawania cen mieszkań w internecie trzeba doprecyzować, tak, by żadna firma ich nie ominęła – podkreśla branża. I idzie krok dalej, mówiąc o wprowadzeniu obowiązku prezentowania w sieci prospektu informacyjnego.
Dom Development z rekordową sprzedażą mieszkań, przekazaniami i zyskiem. W tym roku deweloper liczy na jeszcze więcej.
To, czy gmina zachowa prawo do odliczenia VAT, zależy od przyczyn zaniechania inwestycji. Krajowa praktyka interpretacyjna opiera się w tym zakresie na dorobku orzeczniczym TSUE.
Współpraca ponadnarodowa to jeden z dopuszczalnych komponentów projektów realizowanych przy wsparciu środków europejskich. Specjalne granty mają ułatwić nawiązywanie tej kooperacji.
Właściciele mieszkań na wynajem muszą spuścić z tonu. Lokali nie brakuje, chętnych na przepłacanie nie ma. Ale też nie ma co liczyć na superniskie stawki.
Nowe przepisy o mediacji w postępowaniu administracyjnym mogą zredukować skalę sporów między obywatelami a urzędami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas