Aktualizacja: 09.01.2025 21:05 Publikacja: 08.01.2025 04:30
Foto: Adobe Stock
Samo rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wobec przedsiębiorcy wykonującego zamówienie publiczne właściwie nie zmienia możliwości realizacji tego kontraktu. Chyba że w ramach tej procedury ma dojść do sprzedaży przedsiębiorstwa – wówczas pojawia się kwestia zmiany wykonawcy zamówienia.
Postępowanie restrukturyzacyjne to podstawowy, a jednocześnie najlepszy sposób na odzyskanie płynności finansowej zadłużonego przedsiębiorstwa. Nie można jednak ukrywać, że zainicjowanie restrukturyzacji wpływa na położenie firmy, w tym na realizację niektórych umów. Czy wpływ ten przejawia się również w przypadku umów o realizację zamówienia publicznego? Jak zawsze wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku, a kluczową kwestią pozostają zagadnienia dotyczące dopuszczalności zastąpienia wykonawcy zamówienia innym przedsiębiorcą. To zaś może wiązać się ze zmianą samej umowy.
Spółka komunalna wykonująca zadania publiczne ma obowiązek udostępniania informacji publicznej jej dotyczącej, jak i związanej z podejmowaną przez nią działalnością, na wniosek albo w Biuletynie Informacji Publicznej.
Oddając w państwa ręce kolejne wydanie dodatku „Administracja”, szczególnej uwadze chciałbym polecić trzy materiały poświęcone możliwości tworzenia grup podatkowych VAT przez gminy oraz ich spółki komunalne.
Brak możliwości identyfikacji kierowców, którzy rzeczywiście korzystają z miejsc parkingowych, nie wyklucza opodatkowania VAT.
Tworzenie szkół czy przedszkoli publicznych ponad potrzeby jest wykluczone. Utrzymywanie ich bowiem ze środków w ilości przekraczających potrzeby danej wspólnoty nie jest w interesie publicznym.
Rada gminy sama nie może uwzględnić skargi do sądu administracyjnego na własny akt prawa miejscowego, bo oznacza to stwierdzenie jego nieważności. A rada takiej kompetencji nie posiada.
Największa od 2009 r. liczba firm w Niemczech ogłosiła upadłość. Lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej i eksporcie w listopadzie nie wpłynęły na prognozy dla gospodarki całego kraju, które wciąż są złe.
Wewnątrz Niemiec próżno szukać rzetelnej dyskusji o polityce gospodarczej. Opinia publiczna nie staje się „sygnalistą” nadchodzących zagrożeń.
Jest czwartek, 9 stycznia na „Twój Biznes” codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dzisiaj omówimy propozycję Trumpa dotyczącą zwiększenia wydatków na obronność w NATO, uniezależnienie Europy od rosyjskiego gazu, nowe sankcje administracji Bidena oraz współpracę Polski z krajami bałtyckimi w zabezpieczeniu systemu energetycznego.
Przedsiębiorcy mogą w tym roku liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Wsparcie będzie dostępne w programach krajowych i regionalnych. Ich zestawienie przygotowała firma Grant Thornton.
Największy chiński operator portów zamknął je dla tankowców z rosyjskiej floty cieni, które są objęte amerykańskimi sankcjami. To jednak za mało, by Kreml przestał zarabiać na swoją wojnę.
Jeśli ktoś miał nadzieję, że w roku 2025 będzie w gospodarce już więcej jasności, to musi poważnie zweryfikować swoje oczekiwania.
Jest środa, 8 stycznia – na „Twój Biznes” codzienny podcast gospodarczy „Rzeczpospolitej” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dzisiaj porozmawiamy o pół miliarda złotych na program NAREW, zmianach w polityce moderacji Facebooka, planach Trumpa wobec sojuszników oraz umowie na dostawy rumuńskiego gazu do Niemiec.
Wyjaśnienie oferty w zamówieniach publicznych to kluczowy instrument prawny, umożliwiający zamawiającemu doprecyzowanie niejasnych elementów złożonej oferty. Choć jest często wykorzystywany, wiele podmiotów stosuje go nieprawidłowo. Jak zatem prawidłowo korzystać z tej instytucji?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas