Co zrobić, gdy wykonawca zamówienia publicznego rozpocznie restrukturyzację?

Restrukturyzacja wykonawcy zamówienia publicznego nie musi oznaczać problemów z realizacją kontraktu. Kluczowe jest jednak przestrzeganie przepisów dotyczących zmiany wykonawcy. Nowy podmiot musi spełniać wszystkie warunki pierwotnego postępowania, a zmiana nie może prowadzić do istotnej modyfikacji umowy.

Publikacja: 08.01.2025 04:30

Co zrobić, gdy wykonawca zamówienia publicznego rozpocznie restrukturyzację?

Foto: Adobe Stock

Samo rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wobec przedsiębiorcy wykonującego zamówienie publiczne właściwie nie zmienia możliwości realizacji tego kontraktu. Chyba że w ramach tej procedury ma dojść do sprzedaży przedsiębiorstwa – wówczas pojawia się kwestia zmiany wykonawcy zamówienia.

Postępowanie restrukturyzacyjne to podstawowy, a jednocześnie najlepszy sposób na odzyskanie płynności finansowej zadłużonego przedsiębiorstwa. Nie można jednak ukrywać, że zainicjowanie restrukturyzacji wpływa na położenie firmy, w tym na realizację niektórych umów. Czy wpływ ten przejawia się również w przypadku umów o realizację zamówienia publicznego? Jak zawsze wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku, a kluczową kwestią pozostają zagadnienia dotyczące dopuszczalności zastąpienia wykonawcy zamówienia innym przedsiębiorcą. To zaś może wiązać się ze zmianą samej umowy.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jakie zmiany w szkoleniu urzędników?
Administracja
Egzamin na urzędnika mianowanego. Jakie zmiany w 2025 roku?
Administracja
Pożyczka dla szpitala a VAT
Administracja
Kto ustala skład społecznej komisji mieszkaniowej - orzeczenie WSA
Administracja
Dlaczego warto zainteresować się partnerstwem publiczno-prywatnym?