Urzędnik może korzystać ze sztucznej inteligencji

Sięgając po GenAI (generatywna sztuczna inteligencja) w administracji publicznej, należy zachować dużą ostrożność. Przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo danych. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Publikacja: 22.01.2025 05:20

Urzędnik może korzystać ze sztucznej inteligencji

Foto: Adobe Stock

Pojawiają się kolejne modele generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI – ang.). Do twórcy najbardziej znanego chata, firmy OpenAI, dołączają następni. Zaczynamy uczyć się wykorzystywać AI w codziennym życiu – czasem do zabawy, ale coraz częściej w pracy. Dotyczy to również pracowników administracji publicznej. Rodzi się zatem naturalne pytanie: czy jest to dopuszczalne w pracy urzędnika?

Odpowiedź nie jest jednak ani prosta, ani oczywista. Narzędzia GenAI są własnością prywatną, nie ma pewności, w jaki sposób mogą być wykorzystane i jak są zabezpieczone informacje, które przesyłamy do systemu. Nie znamy także szczegółów algorytmów, które odpowiadają za generowanie treści.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama