Podatki w samorządach. Czy prewspółczynnik w urzędzie gminy może wynosić 100 proc.?

Rozporządzenie ministra finansów nakazuje samorządom obliczanie prewspółczynnika według określonych wzorów. Co jednak w przypadku gdy zastosowanie wzoru daje wynik równy lub przekraczający 100 proc.? Czy gmina może w takiej sytuacji odliczyć pełną kwotę VAT?

Publikacja: 04.02.2025 05:40

Podatki w samorządach. Czy prewspółczynnik w urzędzie gminy może wynosić 100 proc.?

Foto: Adobe Stock

Ze względu na zakres wykonywanych czynności jednostki samorządu terytorialnego (JST) mają prawo do odliczenia VAT jedynie w części, przy zastosowaniu określonych przepisami współczynników. Jednym z nich jest tzw. prewspółczynnik określający zakres odliczenia VAT od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną VAT i niepodlegającą opodatkowaniu. W przypadku JST sposób obliczania tego wskaźnika reguluje rozporządzenie ministra finansów z 17 grudnia 2015 r., zgodnie z którym wskazane w nim wzory należy uznawać za najwłaściwsze, tj. najbardziej odpowiadające specyfice działalności wykonywanej przez JST oraz dokonywanych przez nie nabyć. Co jednak w przypadku, gdy w wyniku zastosowania wzoru jednostka uzyskuje wynik przekraczający 100 proc.?

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama