Uaktualnienie dokumentu nie wymaga nowej sprawy

W trwającym procesie decyzyjnym dotyczącym ustalenia poziomu potrzeby wsparcia organ ma obowiązek uwzględnienia nowego, ważnego orzeczenia.

Publikacja: 30.04.2025 05:30

Uaktualnienie dokumentu nie wymaga nowej sprawy - wyrok WSA

Uaktualnienie dokumentu nie wymaga nowej sprawy - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Takie wnioski dla urzędników zajmujących się wsparciem dla osób niepełnosprawnych płyną z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Białymstoku z 27 marca 2025 r.

Spór dotyczył ustalenia poziomu potrzeby wsparcia. O jego orzeczenie pod koniec września 2024 r. do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wystąpiła kobieta. Do wniosku dołączyła kwestionariusz samooceny w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem w życiu oraz dwa orzeczenia. Jedno było od lekarza orzecznika ZUS i dotyczyło całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji z datą ważności do 31 sierpnia 2024 r. Drugie – o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności – pochodziło od powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności i było ważne do września 2024 r. Oba dokumenty w okresie ważności stanowiły podstawę do ustalenia poziomu potrzeby wsparcia niezbędnego do ubiegania się o świadczenie wspierające.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Kiedy spółka komunalna musi płacić VAT
Administracja
Podatnika nie można karać za bałagan w magistracie
Administracja
Nielegalne nagrody z budżetu gminy dla strażaków
Administracja
Kiedy ZUS może wstrzymać wypłatę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Administracja
Wykonanie decyzji o pozwoleniu na budowę można wstrzymać