Aktualizacja: 29.05.2025 17:58 Publikacja: 28.05.2025 05:00
Czy mieszkańcy dużych miast potrzebują lasów
Foto: Adobe Stock
Warszawa to jedna z nielicznych europejskich metropolii, która może poszczycić się tak dużym udziałem terenów leśnych w swoich granicach – lasy zajmują niemal 15 proc. powierzchni miasta. Dla wielu mieszkańców to nieoceniona wartość: przyroda, cisza, rekreacja, oczyszczanie powietrza. Ale w tle zielonego krajobrazu toczy się spór nie tylko o przestrzeń, lecz również o prawo własności, zasady planowania przestrzennego i odpowiedzialność za wspólne dobro.
W większości miast europejskich duże tereny zielone mają formę parków, które są utrzymywane ze środków publicznych. Są to tereny, które zostały przystosowane do ich wykorzystania przez mieszkańców miast. Parki mogą być rozległe i pełne roślinności. Są korzystne dla klimatu w miastach – regulują temperaturę, ułatwiają wymianę powietrza. Nie można zapomnieć o roli zieleni miejskiej w pochłanianiu gazów cieplarnianych. Parki wymagają jednak szczególnego utrzymania i szczególnego statusu prawnego, który umożliwia ich funkcjonowanie. Las w środku miasta to często niezagospodarowany teren pełen niedostępnych zarośli, który – jak twierdzą niektórzy – mógłby lepiej służyć mieszkańcom. Lasy w granicach miast generują również problem dzików – zwierzęta z lasów chętnie przenoszą się na tereny zamieszkałe przez ludzi, gdzie łatwiej im zdobywać pożywienie.
Turysta wybierający się na urlop w góry chciałby odetchnąć świeżym powietrzem. O ile w lecie nie stanowi to więk...
Usługa polega na dopasowaniu inwestycji klienta – lub zbudowaniu portfela od podstaw – do indywidualnej rekomendacji przygotowanej na podstawie jego z celów, sytuacji finansowej, wiedzy o rynku, doświadczenia, podejścia do ryzyka i tolerancji ewentualnych strat.
Niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest jednoznaczny – gmina, która nie zapewni odwiedzającym odpo...
Pożyczka od spółki opodatkowanej estońskim CIT na rzecz powiązanego z udziałowcem, udzielona przy zachowaniu war...
Na postanowienie, dopuszczające jako dowód protokół z kontroli, nie przysługuje zażalenie - uznał WSA.
Phishing, ataki DDoS i złośliwe oprogramowanie to stali bywalcy raportów dotyczących zagrożeń w sieci. Od lat są najczęściej wykorzystywanymi przez cyberprzestępców metodami, ale to nie znaczy, że sposób ich działania się nie zmienia.
Okazjonalne wydatki z budżetu gminy na catering dla określonej grupy osób, np. związku z wydarzeniami kulturalny...
Gdzie zdobyć wiedzę, która pomoże w zdobyciu patentu motorowodnego?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas