Reklama

Status lasów w Warszawie – utracona wartość, zablokowane możliwości

Na etapie tworzenia planów ogólnych dla polskich metropolii warto zastanowić się nad lepszym zagospodarowaniem terenów, które obecnie stanowią tzw. lasy miejskie.

Publikacja: 28.05.2025 05:00

Czy mieszkańcy dużych miast potrzebują lasów

Czy mieszkańcy dużych miast potrzebują lasów

Foto: Adobe Stock

Warszawa to jedna z nielicznych europejskich metropolii, która może poszczycić się tak dużym udziałem terenów leśnych w swoich granicach – lasy zajmują niemal 15 proc. powierzchni miasta. Dla wielu mieszkańców to nieoceniona wartość: przyroda, cisza, rekreacja, oczyszczanie powietrza. Ale w tle zielonego krajobrazu toczy się spór nie tylko o przestrzeń, lecz również o prawo własności, zasady planowania przestrzennego i odpowiedzialność za wspólne dobro.

W większości miast europejskich duże tereny zielone mają formę parków, które są utrzymywane ze środków publicznych. Są to tereny, które zostały przystosowane do ich wykorzystania przez mieszkańców miast. Parki mogą być rozległe i pełne roślinności. Są korzystne dla klimatu w miastach – regulują temperaturę, ułatwiają wymianę powietrza. Nie można zapomnieć o roli zieleni miejskiej w pochłanianiu gazów cieplarnianych. Parki wymagają jednak szczególnego utrzymania i szczególnego statusu prawnego, który umożliwia ich funkcjonowanie. Las w środku miasta to często niezagospodarowany teren pełen niedostępnych zarośli, który – jak twierdzą niektórzy – mógłby lepiej służyć mieszkańcom. Lasy w granicach miast generują również problem dzików – zwierzęta z lasów chętnie przenoszą się na tereny zamieszkałe przez ludzi, gdzie łatwiej im zdobywać pożywienie.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Administracja
Katarzyna Wójcik: Kolejny rząd szykuje kolejną reformę systemu oświaty
Administracja
Polska szkoła między wiedzą a dogmatem
Administracja
Urzędnicy muszą uważnie sięgać po zarzuty karne
Administracja
Komendant nie musi zdawać relacji z przebiegu dyscyplinarki policjantów
Administracja
Pomijanie pełnomocnika to podstawa do wznowienia
Reklama
Reklama
Reklama