Pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia w prowadzeniu działalności poturbowały wszystkich: i zwykłe firmy, i działające na pierwszy rzut oka na podobnych zasadach instytucje samorządowe. Niestety, warunki pomocy zostały zamknięte w ściśle określonych ramach i skierowane do określonej grupy. Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 19 maja 2021 r.
Czytaj także:
Postojowe należy się też samozatrudnionemu - wyrok
Konkretnie chodziło o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek. O takie wsparcie do powiatowego urzędu pracy w kwietniu 2020 r. wystąpił wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD). Oświadczył, że jest małym przedsiębiorcą, a jego obroty w ciągu dwóch miesięcy spadły o 50 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Do wniosku załączono opinię prawną potwierdzającą, że ośrodek jest osobą prawną i obok oświatowej prowadzi działalność gospodarczą.
Wniosek nie został jednak przyjęty do realizacji. Urzędnicy uznali, że WORD jest innym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, nieposiadającym wpisu w KRS lub CEIDG. Wsparcie może zaś być przyznane wyłącznie przedsiębiorcom w rozumieniu prawa przedsiębiorców.
Ośrodek nie złożył broni. W skardze przekonywał, że konkurując na co dzień z innymi firmami, niesłusznie został pozbawiony pomocy państwa w sytuacji znacznego spadku obrotów na skutek pandemii Covid-19. Nic to nie dało.
Najpierw WSA w ogóle odrzucił jego skargę. A gdy po interwencji Naczelnego Sądu Administracyjnego co do dopuszczalności zaskarżenia odmowy zajął się sprawą, rację przyznał urzędnikom. Zgodził się co prawda, że w świetle prawa o ruchu drogowym ośrodek ruchu drogowego posiada osobowość prawną oraz może wykonywać działalność gospodarczą. Przesądzający dla sprawy okazał się jednak status prawny skarżącego. WSA zauważył, że WORD jest tworzony przez sejmik województwa, po uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, celem wykonywania określonych zadań publicznych. Jest samorządową wojewódzką osobą prawną, powiązaną z samorządem terytorialnym na szczeblu regionalnym. Nie spełnia warunków do sklasyfikowania go jako przedsiębiorcy w rozumieniu prawa przedsiębiorców. W konsekwencji nie jest uprawniony do dofinansowania, o które ubiegać się mogą jedynie przedsiębiorcy z sektora MŚP.
Sąd podkreślił też, że wsparcie przewidziane w tarczach miało na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce. Nie można przy tym przyjąć, że sytuacja ośrodka jest porównywalna ze zwykłymi firmami. Pomimo trwającej pandemii nadal uzyskuje on środki z samorządu województwa, podczas gdy przedsiębiorcy, działając bez takiego wsparcia, są zdani na siebie i to do nich jest skierowana pomoc z tarczy antykryzysowej.
Sygnatura akt: I SA/Bk 207/21