Aktualizacja: 27.04.2020 14:24 Publikacja: 27.04.2020 17:00
Foto: Adobe Stock
- Pracownicy zgodzili się na używanie prywatnych komputerów i telefonów komórkowych podczas pracy zdalnej. Czy należy im się z tego tytułu jakaś gratyfikacja?
Jeżeli pracownik zgadza się na używanie prywatnego sprzętu w pracy zdalnej, to pracodawca musi mu wypłacić z tego tytułu ekwiwalent. Urząd nie może zlecić pracownikowi wykonywania określonej pracy bez zapewnienia mu niezbędnych do tego narzędzi. Nie można nakazać urzędnikowi użytkowania jego prywatnego sprzętu komputerowego czy telefonu. Powstaje jednak pytanie, jak ustalić ten ekwiwalent? Na ten temat wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 28 lipca 2015 r. (sygn. akt III AUa 280/15). Wskazał on, że przepisy prawa nie zakreślają wprawdzie kwotowych granic ekwiwalentu, jednak orzecznictwo sądowe, w tym orzecznictwo administracyjne, wypracowało kryteria określenia jego wielkości. Przede wszystkim powinien on być ustalony w kwotach realnych, uwzględniających nakład pracy i aktualne koszty. I tak, znaczenie ma rodzaj, wartość, częstotliwość wykorzystywania sprzętu pracownika na potrzeby pracodawcy, stopień zużycia sprzętu. Kwotę wypłaty ustala się jako odpowiadającą wartości użyczenia rzeczy z punktu widzenia racjonalnie działającego pracodawcy.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas