Aktualizacja: 02.03.2020 15:07 Publikacja: 02.03.2020 17:15
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 18 lutego 2020 r., I SA/Gd 1391/19.
Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.
Nie wszystkie przepisy nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym da się jednoznacznie zinterpretować, a zmiany trzeba wdrażać. W gminach rozpoczyna się „gorący” czas.
Gmina nie może zawierać z macierzystą instytucją kultury umowy najmu i z tego tytułu pobierać czynszu.
Ponad osiem mln euro dofinansowania mogą pozyskać samorządy na realizację projektów, w których uczestniczyć będą jednostki samorządowe lub organizacje z Niemiec, a dokładniej z Saksonii.
Zdarza się, że samorządowa jednostka kultury w związku z nieotrzymaniem od zagranicznego podatnika certyfikatu rezydencji pobiera podatek u źródła z wynagrodzenia należnego temu podatnikowi według stawki obowiązującej w polskiej ustawie. Czy po późniejszym otrzymaniu certyfikatu rezydencji, płatnik ma prawo wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Wydatki związane z zaspokojeniem roszczeń mniejszościowych akcjonariuszy spółki przejętej w związku z przymusowym wykupem akcji są kosztem uzyskania przychodu.
Minęło właśnie dziewięć lat obowiązywania ustawy krajobrazowej. Niewiele samorządów zdecydowało się jednak w tym czasie na podjęcie próby uporządkowania wspólnej przestrzeni. Dlaczego?
Podatnik na ryczałcie nie ma prawa do odliczenia należnego podatku od nieruchomości od przychodu z najmu.
Strony umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mogą przewidzieć w niej możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Nie wystarczy jednak samo powtórzenie treści przepisów kodeksu pracy.
Wracają pytania o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników niepełnoetatowych. To skutek niedawnych wyroków TSUE, który zmienił swój pogląd w kierunku niekorzystnym dla firm.
Co do zasady zwrot VAT powinien nastąpić w ciągu 60 dni od dnia złożenia przez podatnika pliku JPK. Niemniej, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin.
Kryterium powierzchniowe, od którego zależy zwrot części wydatków na budowę pierwszego własnego lokum, ocenia się na moment przystąpienia do użytkowania. Tak uznał NSA w pierwszym sporze o zwrot części wydatków związanych z budową pierwszego domu.
Zrzeczenie się przez bank prawa do podniesienia zarzutu przedawnienia skutkuje – w razie zapłaty przedawnionego zobowiązania, np. odsetek – brakiem możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów CIT.
Kwestia opodatkowania wyciągu narciarskiego może zostać ostatecznie rozstrzygnięta. Jedynie elementy budowlane kolei linowej są przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Bank Rosji podniósł bazową stopę procentową z 18 proc. do 19 proc. rocznie. Bank przyznał, że inflacja rośnie szybciej niż prognozy, a na rynku zaczyna brakować towarów. Kolejna podwyżka stóp możliwa już za miesiąc. Rynek zareagował negatywnie.
Polski eksport za pierwsze siedem miesięcy zmalał r/r o 2,5 proc. To jednak mniej niż za pierwszy kwartał 2024 r., gdy spadek był niemal dwukrotnie głębszy.
Fundacje rodzinne na polskim rynku funkcjonują od ponad roku. Coraz głośniej mówi się jednak o zmianie w prawie, które mają zmienić zasady ich działania. Czym to może się skończyć? W programie Rzecz o Biznesie Przemysław Tychmanowicz rozmawiał z Michałem Kwaśniewskim, partnerem w firmie Quidea.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy sześć rosyjskich obwodów było atakowanych przez ukraińskie drony.
Ponad 33 tysiące mechaników i inżynierów zatrudnionych w Boeingu zaczęło strajk na nocnej zmianie z czwartku na piątek. To reakcja na propozycję nowego układu zbiorowego.
Dane przedstawione przez różne ośrodki badawcze potwierdzają, że za nami najgorętsze lato w historii pomiarów. Który dzień okazał się najbardziej upalny?
Władze Malagi umieściły w mieście billboardy z hasłami namawiającymi turystów do właściwego zachowania. Między innymi do nienegliżowania się nadmiernie.
Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych w tajnym głosowaniu opowiedziała się przeciwko wnioskowi o uchylenie immunitetu byłej minister sportu, Joanny Muchy. Prokuratura chce jej postawić zarzuty w związku z organizacją koncertu Madonny w 2012 roku.
Usunięcie sędziów dublerów, „unieważnienie” wyroków wydanych z ich udziałem, a także wybór do trybunału sędziów większością 3/5 głosów - przewiduje reforma Trybunału Konstytucyjnego.
Ponad konstytucją jest premier i on ją definiuje. Ale to nie ma nic wspólnego z demokracją ani z obroną demokracji - stwierdził w porannej rozmowie w RMF prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista.
Jury konkursu 50 Top Pizza ogłosiło 100 najlepszych pizzerii na świecie. W zestawieniu po raz kolejny znalazła się jedna polska pizzeria. Nie jest to jednak lokal z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia – kulinarnych potęg na mapie Polski.
Polska dostała zielone światło od Komisji Europejskiej na pomoc publiczną w wysokości około siedmiu miliardów złotych na budowę fabryki Intela w naszym kraju - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej.
Skoda postanowiła połączyć zalety samochodu elektrycznego z zasięgiem napędu spalinowego. Pod jedną i tą samą maską nowego Superba zmieściła obie technologie. Powstało idealne połączenie między teraźniejszością a przyszłością.
Wyrażenie przez państwa Zachodu zgody na wykorzystanie wyprodukowanych przez nie i przekazanych Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu do ataku na cele w głębi Rosji oznaczałoby stan wojny z Rosją - powiedział prezydent Władimir Putin.
Naturalnym wydaje się, że wraz z rozwojem technologii i unowocześnianiem podejścia do zarządzania kompetencjami zmienia się również sposób postrzegania procesów uczenia się i nauczania. Cyfryzacja tworzy nie tylko wyzwania, ale przede wszystkim nowe możliwości.
Pandemia to już przeszłość, ale pozostały nam po niej rozmaite nawyki – twierdzą eksperci zajmujący się badaniem trendów. Jednym z takich zjawisk jest zyskujący popularność trend „Untact”. Na czym polega?
Od 1 października pracownicy urzędów skarbowych będą dostępni na jednej ogólnopolskiej infolinii Krajowej Administracji Skarbowej - informuje Ministerstwo Finansów.
Sytuacja makro i przedłużające się problemy ze zmianami regulacji stanowią duże wyzwanie dla branży leasingowej – mówi Tomasz Bogus, Prezes Zarządu PKO Leasing.
„Antychryst” od piątku na ekranach. Lars von Trier zrobił film o własnych lękach i męczarniach, tylko czy widzowie muszą to oglądać
Do aplikacji mObywatel trafiła zaktualizowana wersja usługi Jakość powietrza - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Jakie nowości czekają na użytkowników?
Vantage Rent – jeden z liderów najmu instytucjonalnego w Polsce, spółka z Grupy TAG Immobilien – jako pierwsza firma PRS wprowadza do oferty nowych mieszkań systemy Smart Home. Opcja ta jest dostępna obecnie w nowej lokalizacji we Wrocławiu i będzie standardowo wdrażana w każdym nowym budynku wchodzącym do portfela firmy. W ofercie mieszkań do wynajęcia z systemem Smart Home pojawiła się pierwsza pula z 415 mieszkań we Wrocławiu, przy ul. Braniborskiej 58.
Żadna firma w Polsce nie ma dziś zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej 155 mm. A potrzebujemy wypełnić magazyny milionem sztuk. Po fiasku kontraktu z niemieckim koncernem Rheinmetall i zmarnowaniu czasu przez PiS, trwa gra o budowę fabryki nad Wisłą.
Trwają negocjacje z Koreą Południową dotyczące zakupu kolejnych 180 czołgów. Wbrew zapowiedziom umowa nie zostanie jednak podpisana na początku września. Plany produkcji tych czołgów w Polsce stoją zaś pod znakiem zapytania.
Offset to tylko jeden ze sposobów pozyskiwania technologii przez przemysł zbrojeniowy. Taniej jest stawiać na własne badania i rozwój.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas