Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie przewiduje żadnej formy „sprostowania" błędów, które powstały w toku procedury planistycznej i doprowadziły do przyjęcia miejscowego planu o innej treści niż pierwotnie zamierzana – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 12 stycznia 2021 r.
Dwie uchwały na jednej sesji
Sąd rozpatrywał skargę wojewody małopolskiego na uchwałę Rady Gminy Chełmiec z 26 listopada 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z 8 marca 2018 r. dla obszaru „Chełmiec V". Wojewoda akcentował, że zgodnie z art. 27 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmiana miejscowego planu musi nastąpić w takim samym trybie, w jakim ów plan był uchwalany. Tymczasem uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu miejscowego z 8 marca 2018 r. oraz uchwałę z 26 listopada 2018 r. o uchwaleniu tego zmienionego planu przyjęto na jednej sesji rady. Wskutek tego naruszono tryb sporządzania oraz zmiany uchwalonego poprzednio, i obowiązującego aktualnie planu zagospodarowania – zarzucił wojewoda. Istotne naruszenie zasad sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego powoduje nieważność uchwały planistycznej rady gminy w całości lub w części.
Czytaj także: Planowanie przestrzenne w gminie wymaga szczególnej czujności
Z akt sprawy wynikało, że rzeczywiście w tym samym dniu, na sesji 26 listopada 2018 r., Rada Gminy Chełmiec podjęła kolejno dwie uchwały. Pierwszą w sprawie przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania obszaru „Chełmiec V" z 8 marca 2018 r., i drugą: o uchwaleniu tego zmienionego planu. Wójt gminy Chełmiec wyjaśnił, że projekt zmiany planu uzyskał wszystkie wymagane prawem uzgodnienia i opinie. Był wyłożony do publicznego wglądu i nikt nie złożył do niego uwag. Zmiana polegała bowiem wyłącznie na sprostowaniu oczywistego błędu komputerowego, który powstał przy wykreślaniu granicy opracowania na części graficznej planu z 8 marca 2018 r. Wskutek tego błędu granica opracowania została częściowo rozszerzona w stosunku do granic przyjętych w opracowaniach planistycznych z 2016 r. i 2017 r. w sprawie przystąpienia do zmiany planu.
Procedura do powtórzenia
Początkowo wójt gminy zamierzał sprostować ów błąd poprzez obwieszczenie w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Jednak w wyniku rozmów w Urzędzie Wojewódzkim przyjęto, że sprostowanie błędu może nastąpić uchwałą rady gminy, bez przeprowadzania całej sformalizowanej procedury planistycznej. Ustalono, że właściwą formą sprostowania będzie podjęcie przez radę gminy uchwały w sprawie przystąpienia do zmiany planu z 8 marca 2018 r., i – na tej samej sesji – przyjęcie zmienionego planu, określającego nowe, właściwe brzmienie załącznika graficznego; już bez błędu komputerowego. Z niezrozumiałych powodów wojewoda małopolski zaskarżył jednak wspomnianą uchwałę do sądu – bronił ją wójt.
Skarga jest uzasadniona – orzekł WSA, stwierdzając nieważność uchwały o zmianie planu z 8 marca 2008 r. Wskutek przyjęcia na jednej sesji rady gminy dwóch uchwał: w sprawie przystąpienia do zmiany miejscowego planu oraz w sprawie uchwalenia zmienionego planu, została pominięta procedura planistyczna, opisana w art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. To, że zmiana dotyczyła wyłącznie sprostowania błędu komputerowego, powstałego przy wykreślaniu granicy opracowania na części graficznej planu, nie ma znaczenia – podkreśliła sędzia sprawozdawca Agnieszka Nawara-Dubiel. Uchwała z 8 marca 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Chełmiec V" została bowiem ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Wojewody Małopolskiego i stała się obowiązującym aktem prawa miejscowego. Rada gminy nie ma więc innego sposobu zmiany planu, jak tylko ponowienie procedury planistycznej.
Sygnatura akt: II SA/Kr 1243/20