Aktualizacja: 25.01.2021 12:09 Publikacja: 25.01.2021 16:30
Foto: Adobe Stock
Zarząd województwa lubelskiego ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć wpisujących się w idee działania 9.3 „Rozwój przedsiębiorczości" programu regionalnego. Chodzi o wsparcie projektów, które przyczynią się do zwiększenia liczby nowych firm w regionie, poprzez pomoc w ich zakładaniu i utrzymaniu w pierwszym okresie działalności. Uzyskaną pomoc finansową będzie można przeznaczyć na organizację szkoleń, które przygotują uczestników projektu do prowadzenia w przyszłości działalności gospodarczej, realizację usług doradczych pomocnych przy prowadzeniu i rozwijaniu firmy. Część środków powinna wreszcie znaleźć zastosowanie jako jednorazowa bezzwrotna dotacja przeznaczona na uruchomienie działalności (w wysokości 23 tys. zł), a jeszcze inna może zostać wykorzystana w formie tzw. pomocy pomostowej, czyli wypłacanej co miesiąc pewnej kwoty uczestnikowi projektu, który założy i będzie prowadził własną firmę (środki te mają pomóc w rozkręceniu biznesu w pierwszych miesiącach działalności i mogą służyć m.in. opłacaniu bieżących zobowiązań publicznych: podatków, składek ZUS).
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Żeby uzyskać mianowanie w służbie cywilnej, trzeba przejść postępowanie kwalifikacyjne albo ukończyć Krajową Szkołę Administracji Publicznej. To sporo wyrzeczeń... i brak pewności co do ścieżki kariery.
W korpusie służby cywilnej nie ma centralnego ośrodka, który koordynowałby dalszy przebieg kariery urzędników mianowanych – mówi Wojciech Kaczor – prezes Fundacji Sprawne Państwo.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Niewykonanie polecenia przełożonego bez zachowania procedury pisemnego zgłoszenia przełożonemu swoich wątpliwości należy traktować jako naruszenie obowiązków członka korpusu służby cywilnej.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Dyrektorzy szpitali powiatowych zgodzą się na stawki degresywne w płatności za nadwykonania limitowane, jeżeli państwo weźmie na siebie dotację na tzw. ustawę podwyżkową – zapowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych. W przeciwnym wypadku – dodał – dojdzie do sytuacji, w której szpitale prowadzone w formie spółek samorządowych, zaczną ogłaszać upadłość.
W ostatnim czasie potwierdzono jeden z pierwszych przypadków błonicy w Polsce od lat. Wyjaśniamy, co to za choroba, jak się objawia i jak jej zapobiegać.
Przed rozmową telefoniczną z Donaldem Trumpem Władimir Putin nieoczekiwanie podpisał dekret korzystny dla wybranych amerykańskich inwestorów. Pozwolił on amerykańskim funduszom sprzedać posiadane rosyjskie papiery wartościowe, ale tylko do wskazanego tajemniczego funduszu.
Zdecydowana większość ankietowanych w Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” nie uważa pomysłu nadgodzin wolnych od podatku dochodowego za dobry pomysł. Obawiają się m.in., że stworzyłoby to pole do nadużyć.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii podzielił się wynikami badania dotyczącego skutków spożycia napojów typu slushy. Okazuje się, że mogą one powodować poważne dolegliwości zdrowotne u dzieci poniżej 8. roku życia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas