Aktualizacja: 22.11.2020 07:55 Publikacja: 22.11.2020 00:01
Urząd pracy
Foto: Fotorzepa / Robert Gardziński
Tak wynika z projektu nowelizowanych wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w projektach realizowanych przy współudziale środków europejskich. Proponowane przez ministerstwo zmiany w tym dokumencie są nieznaczne i dotyczą wyłącznie tej części wytycznych, które mają zastosowanie do działań współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz odnoszą się do projektów, w których grupę docelową stanowią osoby bezrobotne lub bierne zawodowo.
Z tego wynika, że w szczególności mogą mieć zastosowanie do przedsięwzięć, których celem jest wspieranie takich osób poprzez organizację na ich rzecz szkoleń lub kursów podnoszących kwalifikacje albo oferujących nabycie nowych umiejętności, włączających takie osoby do społeczeństwa (przeciwdziałanie wykluczeniu), czy także projektów oferujących pomoc w uruchomieniu nowej działalności gospodarczej, w tym przewidujących wypłatę jednorazowej, bezzwrotnej dotacji. Wiele takich projektów realizowanych w całym kraju jest adresowanych właśnie do osób bezrobotnych lub biernych zawodowo. Urzędy lub instytucje wyłonione w konkursach, które przeprowadzają takie działania, będą teraz musiały zmienić sposób weryfikowania osób uprawnionych do udziału w nich.
Przepisy dopuszczają udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki (in-house) spółkom komunalnym, kontrolowanym przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Jeśli rynek konkurencyjny odpowiednio funkcjonuje, gmina nie powinna z niego rezygnować, tworząc własną spółkę i udzielając jej zamówienia bez konkurencji – mówi dr Wojciech Hartung, adwokat, członek Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych.
Do ustalenia stron postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przydatny jest art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego. Wskazuje on na konieczność posiadania interesu prawnego do brania udziału w postępowaniu. Jak go ustalić?
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Rada gminy dysponuje znacznym zakresem samodzielności przy określaniu zasad wypłaty diet dla sołtysów.
Trzeba powtórzyć przetarg dotyczący ostatniego odcinka drogi wodnej do portu w Elblągu. Przekop za 2 mld zł wciąż pozostaje tylko kosztowną atrakcją turystyczną.
Luty na najważniejszych polskich scenach będzie obfitował w premiery, m.in. „Wiśniowego sadu”, „Ulissesa”, „Strasznego dworu” i „Potopu”.
Rada gminy dysponuje znacznym zakresem samodzielności przy określaniu zasad wypłaty diet dla sołtysów.
Port Morski Police budzi zainteresowanie branży offshore – mówi nam Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Uwagę obserwatorów sceny politycznej przyciąga trwająca właśnie akcja referendalna we Wrocławiu. Ale nie tylko w stolicy Dolnego Śląska możliwe jest w tym roku referendum.
Od ponad miesiąca nie można starych ubrań, pościeli czy butów wyrzucać do odpadów zmieszanych. Mieszkańcy, zwłaszcza dużych miast, mają z tym problem.
Różnice w zarobkach w wielkich miastach są większe niż między regionami. Prowincja nie dogania centrum.
Prawidłowe i efektywne wykonywanie zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego związane jest z prawidłowym i efektywnym działaniem spółek komunalnych. Ocena działania tych spółek i osób nimi zarządzających dokonywana jest także w oparciu o przepisy publicznego prawa finansowego, w szczególności w zakresie dyscypliny finansów publicznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas