Aktualizacja: 28.10.2019 11:08 Publikacja: 28.10.2019 17:00
Foto: Adobe Stock
Takie, najpopularniejsze uprawnienie (do kierowania pojazdami samochodowymi) Jan Z. (dane zmienione) uzyskał jeszcze w 2007 r. Wydano mu wówczas również ważny bezterminowo dokument prawa jazdy. W związku z uzyskaniem nowych uprawnień, tym razem kat. A – do prowadzenia motocykli – Jan Z. musiał jednak wymienić prawo jazdy na nowe.
Od wprowadzenia w 2013 r. nowego wzoru dokumentu prawa jazdy, obowiązującego we wszystkich państwach UE, od 2015 r. nie wydaje się już jednak w Polsce bezterminowych dokumentów prawa jazdy. Wszystkie określają termin ważności, najdłuższy na 15 lat, a posiadacze ważnych bezterminowo dokumentów prawa jazdy, będą je musieli wymienić, najpóźniej do 2033 r. Pojawiło się natomiast pytanie, jak traktować uprawnienia do prowadzenia pojazdów, wpisane w poprzednich latach jako ważne bezterminowo? Towarzyszyły mu rozbieżne interpretacje organów administracji oraz sądów administracyjnych. Sytuację unormowało dopiero rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa z 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów, potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Zgodnie z zawartymi tam przepisami, w przypadku osób, które posiadały takie dokumenty ważne bezterminowo, w rubryce 11 blankietu prawa jazdy, wpisuje się obecnie symboliczną „—" jako informację, że dana kategoria prawa jazdy jest ważna bezterminowo. Sprawy sądowe na tym tle, sygnalizują jednak, że nie wszystko jest już oczywiste.
Nie uczmy prawników prawa, a finansistów – finansów. Program szkolenia urzędników powinien być elastyczny, umożl...
Sprawdzane będzie to, jak kandydaci rozumieją ogólne zasady wynikające z przepisów prawa, a nie to, czy pamiętaj...
Jednostki samorządu terytorialnego jako organy założycielskie podmiotów leczniczych mogą udzielać tym podmiotom...
Rada gminy nie jest uprawniona do ustalenia w uchwale imiennego składu społecznej komisji mieszkaniowej.
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Jednostki publiczne, które planują projekty w formule PPP, mogą liczyć na nasze wsparcie – mówi Michał Piwowarcz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas