Reklama

Osoby pełniące funkcje publiczne - zmiany od 15 września 2019 r.

Od 15 września m.in. samorządowcy, kierownicy w urzędach państwowych nie mogą pełnić dodatkowych funkcji związanych z działalnością gospodarczą.
Osoby pełniące funkcje publiczne - zmiany od 15 września 2019 r.

Foto: 123RF

Wprowadzone uzupełnienia wynikają z ustawy z 21 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. Znowelizowano nią m.in. ustawę z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (dalej o.d.g). Przepisy o.d.g. określają ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej m.in. przez: dyrektorów i naczelników wydziałów w urzędach naczelnych i centralnych organów państwowych, dyrektorów generalnych urzędów wojewódzkich, a także samorządowców – np. wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), zastępców wójtów, skarbników i sekretarzy gmin, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, osoby zarządzające i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi, a także inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu wójta. Przepisy ustawy z 21 lutego 2019 r. weszły zasadniczo w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia (29 marca br.), ale regulacje uzupełniające zakazy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne weszły w życie dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia tej ustawy (15 września br.).

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama