Aktualizacja: 03.11.2024 07:02 Publikacja: 21.10.2021 12:26
Kazachstan będąc dziewiątym państwem na świecie pod względem powierzchni jest wymagającym rynkiem, jeżeli chodzi o organizację transportu i logistyki.
Foto: Vasca
Okazją do określenia perspektywicznych dziedzin w dwustronnej współpracy i pokazania przedsiębiorcom instrumentów wsparcia inwestycji było Forum Biznesu Polska-Kazachstan, które odbyło się w Warszawie na początku października br. Tym bardziej, że Kazachstan pozostaje miejscem największego napływu bezpośrednich inwestycji z Polski w Azji Środkowej. W Kazachstanie działa już ok. stu przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału.
Forum pomogło też uwrażliwić polskich biznesmenów na wyzwania czekające ich w Azji Centralnej. Podczas spotkania współorganizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAiH) zawarto też siedem porozumień dwustronnych dotyczących projektów w Kazachstanie na łączną kwotę ok. 445 mln dolarów.
Kazachstan jest, i raczej jeszcze długo pozostanie, niekwestionowanym liderem w pozyskiwaniu inwestycji zagranicznych w Azji Środkowej. Sprzyja temu stały rozwój gospodarczy, stabilna scena polityczna oraz specjalne strefy ekonomiczne.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Jeszcze niedawno władze kraju zapowiadały, że usługi staną się kołem zamachowym tamtejszej gospodarki. Decyzje dotyczące wprowadzenia tzw. ulic całodobowych miały sprzyjać realizacji tego planu. Jednak pandemia kładzie się cieniem na tych zamierzeniach.
Wiele barier i słabości systemowych Kirgistanu przekłada się na relatywnie niską pozycją w rankingu „Ease of Doing Business” Banku Światowego, w którym w 2019 r. republika zajęła 80. miejsce (na 190 uwzględnionych państw).
Optymistyczne prognozy dla gospodarek Azji Centralnej zdają się nie dotyczyć Turkmenistanu, którego polityka neutralności i izolacjonizmu doprowadziła do kryzysu. Aszchabad skutecznie blokuje informacje o stanie gospodarki, więc wszelkie analizy opierają się na danych szacunkowych.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Władze Uzbekistanu dążą do przekształcenia sektora usług w istotną siłę napędową wzrostu gospodarczego kraju. Czy duże zmiany w uzbeckich usługach pomogą przezwyciężyć uciążliwości biurokratyczne i korupcję?
W tym roku w listopadzie wypadają aż dwa długie weekendy. Pierwszy z nich trwa od piątku 1 listopada do niedzieli 3 listopada. Zrobienie większych zakupów w tym czasie będzie możliwe tylko jednego dnia. Czy w sobotę 2 listopada sklepy będą otwarte?
W tym roku za znicze na Wszystkich Świętych zapłacimy średnio o 9,2 proc. więcej niż przed rokiem. Spadła też liczba promocji. Ale są sklepy, w których kupimy nawet taniej niż w 2023 roku.
Saudyjska spółka rolna i hodowlana Salic może przejąć kontrolę nad dużymi aktywami w rosyjskim sektorze rolnym, alarmuje Rosyjski Związek Eksporterów i Producentów Zboża. Rosyjskie rolnictwo jest w złej kondycji. Przez wojnę Putina, nie ma sprzętu, by prowadzić prace polowe.
Komisja Europejska sprawdza czy Temu, popularna platforma e-commerce z Chin, naruszyła dyrektywę o usługach cyfrowych. Chodzi o potencjalną sprzedaż nielegalnych produktów czy wprowadzające w błąd rekomendacje zakupów.
Unia Europejska najwyraźniej nie chce otwartej wojny handlowej z Chinami. Chińska odpowiedź na wprowadzone cła na elektryki może okazać się zbyt bolesna.
Na rynku brytyjskim szkło polskiego pochodzenia cieszy się dużą popularnością, głównie dzięki dwóm firmom, które przez lata znacząco urosły i odniosły tam sukces.
Amerykański Departament Gospodarki chce nowych ograniczeń dla chińskich i rosyjskich technologii. Można zakładać, że finalnie będą one miały wpływ na cały globalny łańcuch dostaw, w tym producentów aut z Niemiec i ich dostawców z Polski.
Indyjska firma farmaceutyczna została przyłapana na dostarczaniu amerykańskich chipów do Rosji. Dotąd takim omijaniem sankcji zajmowały się firmy z Chin i Hongkongu. Teraz ich miejsce, coraz częściej zajmuje biznes z Indii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas