Aktualizacja: 17.10.2019 13:40 Publikacja: 17.10.2019 17:00
Foto: Adobe Stock
Minął niemal miesiąc od opublikowania przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zielonej księgi w sprawie fundacji rodzinnej. Publikacja miała być przyczynkiem do rozpoczęcia formalnej dyskusji na temat celowości wprowadzenia tej instytucji do polskiego systemu prawnego. Faktem bowiem jest, iż dyskusje nad celowością wprowadzenia fundacji rodzinnej do polskiego systemu prawnego trwają już od kilku lat.
Czym jest fundacja rodzinna? Ponieważ fundacje rodzinne z powodzeniem funkcjonują za granicą, najlepiej można przybliżyć ich charakterystykę, odwołując się do rozwiązań zagranicznych. Fundacja rodzinna to podmiot posiadający osobowość prawną, wyposażony we własny majątek, ustanowiony w celu zarządzania tym majątkiem i zapewnienia jego ochrony zgodnie z wolą fundatora. Służy ona zabezpieczeniu interesów osób bliskich fundatorowi, tzw. beneficjentów fundacji, którymi najczęściej są członkowie rodziny fundatora.
Członek zarządu ma prawo zakończyć współpracę ze spółką, którą zarządza. Przy rezygnacji musi jednak dopełnić od...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Decyzja o rezygnacji z funkcji członka zarządu powinna być przemyślana i poprzedzona oceną skutków prawnych i or...
W stosunku do środków z KPO brak jest ogólnych wytycznych regulujących zasady przygotowania i prowadzenia postęp...
Brak precyzyjnych, pisemnych regulacji w zakresie zasad współpracy pomiędzy członkami rodziny może prowadzić do...
Jednym z najistotniejszych elementów procesu sprzedaży udziałów lub akcji jest dogłębny i profesjonalny proces w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas