Jak wirus SARS-CoV-2 wpłynął na postępowanie cywilne

Trwająca epidemia COVID-19 stała się przyczyną wprowadzenia szeregu istotnych zmian w postępowaniu cywilnym. Z niektórymi z nich chcielibyśmy jak najszybciej się pożegnać, ale są i takie, które mogłyby pozostać z nami na stałe.

Aktualizacja: 29.07.2021 16:23 Publikacja: 29.07.2021 15:39

Jak wirus SARS-CoV-2 wpłynął na postępowanie cywilne

Foto: AdobeStock

Na to, jak wygląda procedura cywilna w warunkach pandemii, wpływ mają przepisy szczególne uchwalone na czas epidemii i zarządzenia dotyczące funkcjonowania sądów w czasie epidemii wydawane przez prezesów poszczególnych sądów. Stan epidemii przyczynił się także do szybszego rozpowszechnienia niektórych rozwiązań przyjętych w tzw. dużej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r. Jednak – co może zaskakiwać – najpoważniejsze zmiany legislacyjne dotyczące postępowania cywilnego weszły w życie 3 lipca 2021 r., czyli niemal półtora roku po wybuchu epidemii. Zmiany w procedurze cywilnej dotyczą przede wszystkim dwóch aspektów: jawności postępowania oraz jego elektronizacji.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama