Aktualizacja: 16.09.2021 07:23 Publikacja: 16.09.2021 07:23
Zamówienia publiczne
Foto: Adobe Stock
W zamówieniach publicznych panuje niepisana zasada, że każde postępowanie o udzielenie zamówienia stanowi odrębną całość. W odniesieniu do każdego zamówienia zamawiający wykonuje szereg dedykowanych czynności (np. dobiera tryb postępowania, opisuje przedmiot zamówienia, stawia warunki udziału). Podobnie wykonawca w każdym postępowaniu składa odrębną ofertę. Mogłoby się zatem wydawać, że ewentualne błędy wykonawcy popełnione w jednym przetargu, nie powinny rzutować na jego sytuację w innym przetargu, zwłaszcza prowadzonym np. rok później. Występują jednak takie zdarzenia z przeszłości, o których nie może zapominać (przynajmniej przez pewien czas) wykonawca chcący ubiegający się o kolejne zamówienia. Zdarzeniami tymi są te, których zaistnienie skutkować będzie wykluczeniem wykonawcy – przez pewien okres wskazany w przepisach – z kolejnych postępowań i to prowadzonych przez różnych zamawiających. Jedyną możliwością uniknięcia przez wykonawcę wykluczenia w takich przypadkach będzie przyznanie się do podlegania wykluczeniu i skorzystania przez niego z instytucji tzw. samooczyszczenia (ang. self-cleaning), tj. w uproszczeniu wykazania zamawiającemu, że pomimo podlegania wykluczeniu, wykonawca ten naprawił swoje błędy z przeszłości, co pozwala go obdarzyć zaufaniem na przyszłość. Brak skorzystania przez wykonawcę z samooczyszczenia, w okresie podlegania wykluczeniu, ma ten skutek, że wykonawca musi być wykluczony, a jego oferta odrzucona.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Sprawca odpowiada za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, w sytuacji gdy powstały warunki uzasadniające złożenie go. Odpowiedzialność nie jest natomiast uzależniona od wystąpienia szkody u wierzycieli.
W Krajowym Rejestrze Długów figuruje obecnie ponad 261 tys. firm, które zalegają ze spłatą łącznie 10,26 mld zł. Część z tych należności może przepaść już w Sylwestra. Chodzi o dokumenty wystawione w 2022 r.
Odszkodowanie wypłacone na podstawie mediacji sądowej za czyn nieuczciwej konkurencji nie ma związku z przychodem i nie można go rozliczyć w kosztach podatkowych – uznał NSA.
Bank opanowany przez ludzi Putina, straci dostęp do rynku USA, a tym samym i do innych zachodnich rynków. Obecnie Gazprombank to jedyny z wielkich banków państwowych Rosji, który zachował dostęp do SWIFT i płatności w głównych walutach świata.
Wojsko nie zareklamowało zimowych butów, ale prokurator wojskowy oskarżył producenta o oszustwo na gigantyczną kwotę. Sąd Okręgowy w Krakowie oczyścił go teraz z zarzutów.
Sprawy sądowe przedsiębiorców trwają o wiele za długo. W szczególności w sądach zlokalizowanych w większych miastach czas rozpoznania sprawy liczony jest w latach. Z punktu widzenia prowadzącego biznes fakt ten jest nie do zaakceptowania.
Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do firm może popłynąć 40 mln zł na inwestycje przybliżające ich do modelu gospodarki zamkniętej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas