Od 23 września br. za sprawą nowelizacji z 11 sierpnia 2021 r. (patrz podstawa prawna) rozszerzony zostanie katalog tzw. deliktów administracyjnych zawarty w art. 194 ust. 1 ustawy o odpadach. Przesłanką zastosowania wobec przedsiębiorców administracyjnej kary pieniężnej stanie się dodatkowo przesłanka zlecania wykonywania obowiązku gospodarowania odpadami podmiotom, które nie uzyskały wymaganych decyzji lub wymaganego wpisu do rejestru. Bardziej dolegliwe sankcje będzie można stosować również wobec podmiotów, które nie prowadzą ewidencji odpadów albo prowadzą tę ewidencję w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym. Tego rodzaju praktyki również w dotychczasowym stanie prawnym były zakazane. Stanowiły - zgodnie z art. 175 i art. 180 ustawy o odpadach - wykroczenia, za które ustawodawca przewidział karę grzywny (w przypadku zlecania podmiotom nieuprawionym – również karę aresztu, lecz w praktyce niestosowaną). Wprowadzenie za ww. delikty administracyjnej kary pieniężnej spowodowało zatem uchylenie dotychczasowych sankcji o charakterze karnym.