Spółka nie ucieknie z majątkiem przed wierzycielem

Jeśli dłużnik pozbywa się nieruchomości w celu ochrony przez hipoteką czy egzekucją, wierzyciel będzie mógł sądownie podważyć taką transakcję.

Aktualizacja: 30.09.2021 13:49 Publikacja: 30.09.2021 13:48

Spółka nie ucieknie z majątkiem przed wierzycielem

Foto: Adobe Stock

- Nasza spółka posiada zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości. Według informacji z urzędu gminy planowane jest wpisanie hipoteki przymusowej na nieruchomości, potem być może egzekucja. Czy możemy przed tym się uchronić darując albo sprzedając nieruchomość innej spółce, z którą jesteśmy powiązani kapitałowo? Jesteśmy praktycznie niewypłacalni, stąd takie plany.

Ponieważ spółka posiada już zobowiązania podatkowe wobec gminy z tytułu podatku od nieruchomości, może to skutkować dla spółki poważnymi konsekwencjami ze strony wierzyciela. W tym zakresie gmina jest ustawowo uprawniona m.in. do ustanowienia hipoteki przymusowej na wszystkich nieruchomościach podatnika z tytułu zaległości podatkowych. Wynika to z art. 34 ustawy Ordynacja podatkowa, gdzie m.in. postanowiono, że Skarbowi Państwa i jednostce samorządu terytorialnego przysługuje hipoteka na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 2, a także z tytułu zaległości podatkowych w podatkach stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości, zwana hipoteką przymusową". Wtórnie, nieruchomości zabezpieczone wspomnianą hipoteką mogą być nawet przedmiotem postępowania egzekucyjnego. Jak bowiem postanowiono w art. 38a ww. ustawy – zaspokojenie z przedmiotu hipoteki przymusowej następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, chyba że z przedmiotu hipoteki jest prowadzona egzekucja przez sądowy organ egzekucyjny.

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Umowa o utrzymanie systemu informatycznego. Jakie postanowienia zawrzeć?
Biznes
Jak zapewnić odpowiednie reagowanie na zgłoszenia sygnalistów?
Biznes
Zmiany w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Kogo dotyczą?
Biznes
Umowa o zachowaniu poufności – jak określić obowiązki stron?
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Biznes
Nie ma wątpliwości, jakich znaków towarowych nie wolno rejestrować