Ryzyko konsorcjum z powodu długów jednego z jego członków

Prawidłowy dobór konsorcjantów gwarantuje powodzenie realizacji inwestycji na każdym jej etapie, od momentu podpisania umowy, przez wykonanie zamówienia publicznego aż do wygaśnięcia gwarancji na zrealizowane prace. Zdarzają się jednak sytuacje, których konsorcjanci nie są w stanie przewidzieć w chwili podpisania umowy powołującej konsorcjum.

Publikacja: 21.10.2021 12:41

Ryzyko konsorcjum z powodu długów jednego z jego członków

Foto: Adobe Stock

Problemy realizacyjne, a w szczególności roszczenie finansowe innego podmiotu względem współkonsorcjanta mogą mieć wpływ na całe konsorcjum. Każdy współkonsorcjant, poza realizacją umowy zawartej przez konsorcjum z zamawiającym, prowadzi także inne projekty, czy to samodzielnie, czy to w ramach innego konsorcjum. Jednak roszczenia osób trzecich (a także zamawiającego), w stosunku do współkonsorcjanta, niezwiązane z realizowanym wspólnie kontraktem, mogą powodować utrudnienia. Zamawiający, w sytuacji otrzymania od wierzyciela (przedsiębiorcy, osoby fizycznej lub organu państwa, na przykład podatkowego) zajęcia wierzytelności, będzie dążył do wykonania zajęcia – a więc zapłaty do rąk komornika. Co więcej, sam zamawiający może próbować dokonywać potrąceń wierzytelności wynikających z innych kontraktów.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Odpowiedzialność za błędy techniczne przy usługach e-zdrowia
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Biznes
Zarządzanie fundacją rodzinną na podstawie kontraktu menedżerskiego
Biznes
20 mln zł na rozpoczęcie sprzedaży nowoczesnych towarów lub usług przez startupy
Biznes
Obowiązki spółki związane z jej przekształceniem do innej formy prawnej
Biznes
Ulga na darowiznę na związek emerytów