Interes beneficjenta musi być zgodny z interesem Unii

Środki unijne wspierają polską przedsiębiorczość już od wielu lat. Jednak w morzu potrzeb z nie uda się zaspokoić interesów wszystkich beneficjentów. Jedną z przyczyn jest to, że interes finansowy beneficjenta może zostać uwzględniony tylko wtedy, gdy nie sprzeciwia się interesom finansowym Wspólnot Europejskich.

Publikacja: 27.01.2022 12:13

Interes beneficjenta musi być zgodny z interesem Unii

Foto: Adobe Stock

Wśród narzędzi ograniczających dostępność środków pochodzących z Unii Europejskiej wymienić można regulacje mające na celu zagwarantowanie, aby pomoc przyznawana w ramach poszczególnych programów operacyjnych miała charakter proporcjonalny i była niezbędna dla realizacji danego projektu. Żeby to zapewnić, określone zostały na przykład maksymalne poziomy intensywności pomocy w stosunku do ogółu kosztów kwalifikowalnych. W przypadkach, w których ze względu na niemożliwość wyodrębnienia kosztów kwalifikowalnych ustalenie maksymalnej intensywności pomocy nie jest możliwe, albo gdy ze względu na niewielkie kwoty pomocy wskazane jest wykorzystanie prostszych instrumentów pomocowych, ustanawiane są także limity kwotowe pomocy, która może być w danej sytuacji przyznana. Powyższe regulacje nie są jednak jedynymi, z których w pewnych sytuacjach mogą wynikać znaczne ograniczenia w dostępie do unijnej gotówki.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama