Aktualizacja: 23.03.2021 13:49 Publikacja: 23.03.2021 15:45
Foto: Adobe Stock
Stanowisko takie zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydanej interpretacji indywidualnej z 30 grudnia 2020 r. (0111-KDIB1-1.4010.386.2020.3.NL).
O interpretację wystąpiła spółka akcyjna będąca wiodącym producentem okien. Zapytanie dotyczyło możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wydatków związanych z nabyciem usług prawnych oraz ochrony mienia i kierownictwa spółki podczas wykonywania obowiązków służbowych w jej siedzibie. Ponoszone wydatki związane były z zaistniałym konfliktem między akcjonariuszami rodzinnej spółki, którego skutkiem, zgodnie ze stanowiskiem wnioskodawcy, była próba przejęcia nad nią kontroli przez akcjonariuszy mniejszościowych. Zdaniem spółki, zmiana zarządu będąca skutkiem tych działań, uniemożliwiłaby podjęcie kluczowych decyzji dla działalności przedsiębiorstwa, ponieważ obecny prezes zarządu będący jednocześnie akcjonariuszem większościowym, warunkuje zdolność osiągania przez spółkę przychodów. Ponadto, jednym z przytoczonych argumentów jest stwierdzenie, że osoba fizyczna w postaci prezesa zarządu jest w posiadaniu informacji o charakterze „know-how" w zakresie technologii produkcji okien, które nie są znane pozostałym akcjonariuszom.
Decydując się na dochodzenie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji, musimy być świadomi, że postępowanie sądowe może trwać długo. W tym czasie konkurent nadal może żerować na naszej pracy. Są sposoby, by go powstrzymać.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
Inwestor może zaangażować się na różnych etapach – od wczesnych, nieformalnych rozmów z wierzycielami, przez negocjacje restrukturyzacyjne, aż po sytuację, w której firma znajduje się już w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Wkrótce duże firmy będą zwracać się do swoich dostawców i partnerów biznesowych o udostępnienie danych dotyczących ESG, narzucając jednocześnie zakres i format tych informacji.
Jeśli przedsiębiorca kupił mieszkanie po to, aby mieć blisko do klienta, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzeczy, które się w nim znajdują, np. biurko, stół, klimatyzator czy lodówkę.
Do końca lutego służby kadrowo-płacowe muszą poinformować ZUS o przychodach osiągniętych w 2024 r. przez osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe objęte ograniczeniami zarobkowymi. Błąd w przekazanym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczeniu może być kosztowny.
Realność zaktualizowanej na dzień bilansowy kwoty wymaganej zapłaty danej należności podlega w każdym przypadku weryfikacji pod kątem stopnia prawdopodobieństwa jej uzyskania.
Ostatnie interpretacje ogólne Ministerstwa Finansów w sprawie podatku u źródła dotyczą przesłanek zastosowania zwolnienia przy wypłacie dywidend i innych zysków z udziałów osób prawnych, a także odsetek i należności licencyjnych.
To jakieś kuriozum w przywracaniu praworządności. Sąd karny skazał obywatela za niezapłacenie podatku w sytuacji, gdy według Sejmu ten podatek jest niezgodny z Konstytucją.
Przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psów, które pilnują jego firmy.
Za brak sporządzenia sprawozdania albo przedstawienie w nim nierzetelnych danych prezesowi może grozić grzywna lub więzienie. Może też zapłacić spółce odszkodowanie.
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas